به گزارش افکارنیوز،

وزیردفاع لیتوانی روز سه شنبه مدعی شد که تداوم استقرار نیروهای آمریکا در خاک این کشور ارتباطی به ناآرامی‌های بلاروس ندارد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» «رائومونداس کاروبلیس» وزیر دفاع لیتوانی از استقرار گردانی از نیروهای آمریکا در این کشورتا سال 2021 خبر داد. وی در این باره به خبرنگاران گفت که  گردان جدیدی از نیروهای آمریکایی که شامل تانک‌ها و خودروهای زرهی می‌شوند، در ماه نوامبر (آبان) در لیتوانی مستقر شده و تا اواسط ژوئن (خرداد) 2021 در این کشور حضور خواهند داشت.

به گفته وزیر دفاع لیتوانی این نیروها نزدیک مرز این کشور با بلاروس مستقر می‌شوند. وزیر دفاع  لیتوانی همچنین  مدعی شد که این استقرار به هیچ وجه به وضعیت موجود در بلاروس ارتباطی ندارد. گردانی از نیروهای آمریکا که هم اکنون در لیتوانی مستقر شده زودتر از موعد وارد این کشور شد و مدت بیشتری از آنچه که دولت لیتوانی اعلام کرده بود، در این کشور باقی خواهد ماند.

کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از زمان بروز نا آرامی در بلاروس، در کنار مرزهای این کشور صف‌آرایی کرده و دست به برگزاری رزمایش نظامی زده‌اند.تیپ‌ پیاده نیروهای مسلح کشور‌های حوزه بالتیک و تیپ ۴۱ توپخانه صحرایی ارتش آمریکا از اول تا دهم سپتامبر (۱۱ تا ۲۱ شهریور) رزمایشی را به طور مشترک در جمهوری استونی آغاز کرده است. طی این رزمایش، آمریکا قرار است اولین راکت را در خارج از پایگاه‌های دائمی خود در اروپا شلیک کند.

رئیس ستاد مشترک ارتش بلاروس  نیز چندی قبل  در دیدار با همتای روس خود بر سر برگزاری رزمایش نظامی به توافق رسید. این دو مقام ارشد نظامی تصمیم گرفتند ارتش‌های دو کشور خود را برای برگزاری رزمایشی تا پایان سال جاری میلادی آماده کنند.