به گزارش افکارنیوز،

 "الکساندر گونتسبورگ" مدیر مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی روسیه "گامالیا" که با همکاری وزارت دفاع این کشور، نخستین واکسن علیه ویروس کرونا را تولید و به ثبت رسانده، اعلام کرد که تا ماه نوامبر (آبان-آذر)، روسیه قصد دارد 5 الی 6 میلیون دوز واکسن تولید کند و تا پایان سال جاری میلادی (اواسط دی ماه) امکان واکسیناسیون بیشتر شهروندان روس فراهم خواهد شد و بدین ترتیب، این سطح واکسیناسیون، جلوی گسترش عفونت کووید-19 در کشور را خواهد گرفت.  

این دانشمند شب گذشته در مصاحبه‌ای، با اشاره به اینکه، وظیفه اصلی مرکز تحقیقات ملی، افزایش تولید واکسن "اسپوتنیک-5" است، یادآور شد: «اگرچه موسسات زیر مجموعه گامالیا در حال حاضر در سه شیفت کار می‌کنند، ولی هنوز نمی توانند حجم لازم برای واکسیناسیون کل جمعیت روسیه را تأمین کنند.»

به گفته وی، انتقال فناوری تولید واکسن به حداقل 3 الی 4 عرصه تولید دارو، این امکان را فراهم می‌کند که تا ماه نوامبر سال جاری، 5-6 میلیون دوز واکسن علیه عفونت کووید-19 تولید شود.

گونتسبورگ افزود: «گسترش امکانات این امکان را به ما می دهد تا در سه ماهه آخر سال، قادر باشیم 70 الی 80 درصد جمعیت کشور را واکسینه کنیم و امکان جلوگیری از گردش این بیماری در میان مردم فراهم شود.»

این دانشمند در پاسخ به این سئوال که آیا کسانی که این واکسن "اسپوتنیک-5" را دریافت کرده‌اند، تاکنون واکنش آلرژیک به آن نشان داده‌اند، پاسخ داد: «در میان داوطلبان ما در مراحل اول و دوم آزمایشات بالینی واکسن و در بین 2 هزار و پانصد شهروند ساکن مسکو که در آزمایشات پس از ثبت شرکت کرده و واکسن را دریافت کرده‌اند، تا آنجا که من اطلاع دارم، هیچ حساسیتی به دارو دیده نشده است.»

الکساندر گونتسبورگ همچنین واکسیناسیون علیه ویروس کرونا را برای افراد بالای 80 سال مورد تایید قرار داد و یادآور شد که مطالعات پس از ثبت واکسن اسپوتنیک-5 طبق برنامه پیش می‌رود. به گفته وی، فقط 14 الی 15 درصد از داوطلبان، پس از واکسیناسیون دچار عوارض جانبی خفیف شده‌اند که در نخستین روزهای پس از دریافت دارو، ناپدید شده است.

طبق آخرین توصیه‌های وزارت بهداشت فدراسیون روسیه، واکسن "اسپوتنیک-5"  برای درمان بیماری کووید-19، برای افراد زیر 18 سال و همچنین مادران باردار و شیرده، به دلیل کمبود اطلاعات درباره ایمنی دارو، منع مصرف دارد.

روسیه نخستین کشور جهان است که واکسن علیه عفونت ویروس کرونا را به ثبت رساند. وزارت بهداشت روسیه این واکسن که "اسپوتنیک-5" نامگذاری شده را در تاریخ 11 آگوست (21 مرداد) مورد تایید قرار داد.