به گزارش افکارنیوز،

«محمود الربیعی» سخنگوی فراکسوین الصادقون وابسته به جنبش عصائب اهل الحق عراق گفت که دولت از مقابله با ترکیه ناتوان است و اگر به گروههای مقاومت فرصت داده شود، در عرض چند روز مناطق اشغالی به دست ترکیه را آزاد خواهند کرد.

الربیعی در گفت‌و‌گو با وبگاه المعلومه گفت که تجاوزات ترکیه علیه حاکمیت عراق همچنان ادامه دارد و دولت کردستان عراق نیز با بی‌مبالاتی رفتار می‌کند و دولت‌های عراق پس از سال ۲۰۰۳ نیز تاکنون توانایی این را نداشته‌اند که کنترل نظامی شمال عراق را در دست بگیرند.

به گفته وی تاکنون دهها روستا اشغال شده است و این مقدار مساحت اشغال شده از دهه هشتاد قرن بیستم تاکنون بی سابقه بوده و ترکیه به این درک رسیده است که تا زمانی که داخل عراق دچار چند دستگی و اختلاف است، می‌تواند دست به تهاجم و نقض حاکمیت عراق بزند.

سخنگوی فراکسیون الصادقون گفت: «همگی شاهد ناتوانی عراق برای مقابله با حضور نظامی ترکیه در پایگاه «البعشیقه» بودند. پایگاهی که به بهانه مقابله با داعش ایجاد شد و یک گلوله هم علیه داعش از آن شلیک نشد؛ پس از آن نیروهای عراقی توانستند داعش را شکست دهند و نیروهای ترکیه نیز همچنان بعشیقه را در اشغال خود نگه داشتند.»

الربیعی از دولت بغداد واربیل خواست تا به وظیفه خود برای حفظ امنیت مردم کُرد در «دهوک» و دیگر مناطق عمل کرده و علیه ترکیه به شورای امنیت شکایت کنند و این کشور را تحت تحریم‌های تجاری قرار دهند و اگر در این مسأله ناتوان هستند، بنابراین به مقاومت چراغ سبز نشان دهند تا در این صورت در عرض چند روز مناطق اشغالی آزاد شود.

ترکیه از تاریخ ۱۷ ژوئن گذشته عملیات موسوم به «چنگال ببر» را علیه عناصر پ.ک.ک در شمال عراق آغاز کرده است و دولت عراق نیز بارها ترکیه را به نقش تمامیت ارضی و حریم هوایی خود متهم و آن را محکوم کرده است.