به گزارش افکارنیوز،

موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ همچنان بسیاری از کشور‌های اروپایی را در می‌نوردد به نحوی که فرانسه و انگلیس بالاترین میزان ابتلای روزانه به کووید را از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا کنون ثبت کردند.

وزارت بهداشت فرانسه روز پنجشنبه از شناسایی و ثبت بیش از ۱۶ هزار مورد جدید ابتلا به بیماری کووید-۱۹ طی یک دوره بیست و چهار ساعته خبر داد. این میزان بالاترین نرخ روزانه ابتلا در این کشور از ابتدای همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ محسوب می‌شود.

رکورد قبلی ابتلای روزانه به کووید در فرانسه با شناسایی حدود ۱۳ هزار و پانصد بیمار جدید در همین ماه، شش روز پیش از این به ثبت رسیده بود.

بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت فرانسه از وضع شیوع بیماری کووید، با فوت ۵۲ شهروند دیگر فرانسوی شمار جان‌باختگان ویروس کرونا در این کشور به بیش از ۳۱ هزار و پانصد نفر افزایش یافته است.

در این گزارش همچنین با اشاره به بستری شدن نزدیک به ۵ هزار نفر از شهروندان فرانسوی در بیمارستان طی یک دوره هفت روزه به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ تاکید شد که موارد پذیرش بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه بار دیگر با افزایش چشمگیری روبرو شده است.

به موجب این گزارش، همچنین برای نخستین بار از هشت ژوئن گذشته تاکنون شمار بیمارانی کووید که به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شدند از مرز هزار نفر گذشت و عجیب‌تر اینکه تعدادی کودک در میان این افراد دیده می‌شود.

وزارت بهداشت فرانسه در این خصوص اعلام کرد که هشت کودک زیر ۹ سال پس از ابتلا به بیماری کووید به دلیل وخامت حال عمومی به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شده‌اند.

وزیر بهداشت فرانسه نیز ضمن هشدار نسبت به شتاب روزافزون همه‌گیری ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ در کشورش برخی مناطق را در یک دسته‌بندی جدید در وضع هشدار «پیشرفته» و «حداکثری» قرار داده است.

ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه نیز پنجشنبه شب از بسته شدن استخر‌های سرپوشیده و سالن‌های ورزشی در برخی مناطق کشورش خبر داد و تاکید کرد دستورالعمل‌های جدید در این خصوص قرار است از روز دوشنبه در شهر‌هایی که در وضع هشدار پیشرفته و حداکثری قرار گرفته‌اند به اجرا درآید.

به موجب این دستورالعمل، همچنین قرار است بار‌ها و رستوران‌ها نیز در مناطق یاد شده از ساعت ۲۲ شب به روی مشتریان بسته شوند.

این در حالی است که در شهر مارسی و جزیره گوادلوپ محدودیت‌ها سخت‌تر است. بر اساس دستورالعمل صادر شده که اعتراض شدید بسیاری از شهروندان و مسئولان محلی را به همراه داشته، کلیه بار‌ها و رستوران‌ها از روز شنبه تعطیل خواهند شد.

بریتانیا نیز روز پنجشنبه با شناسایی بیش از ۶ هزار و ششصد بیماری جدید کووید رکورد تازه‌ای از حیث ابتلای روزانه به این بیماری ثبت کرد.

بر اساس آمار وزارت بهداشت عمومی، در این کشور طی روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه گذشته ۴۰ شهروند دیگر این کشور بر اثر ابتلا به بیماری کووید جان خود را از دست دادند تا بدین ترتیب شمار قربانیان این بیماری در بریتانیا به بیش از ۴۱ هزار نفر افزایش پیدا کند.

انگلیس از نظر میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ هم اکنون بالاترین آمار را در میان کشور‌های اروپایی داراست.

مقامات بهداشتی در انگلیس ضمن ابراز نگرانی نسبت به رکورد تازه ابتلا به بیماری کووید در این کشور نسبت به افزایش موارد ابتلا در میان همه گروه‌های سنی هشدار داده اند.

وزارت بهداشت انگلیس تاکید کرده است برای کنترل بیماری باید همه شهروندان از دستورالعمل‌ها و محدودیت‌های تازه تبعیت کنند.

بسته شدن بار‌ها و رستوران‌ها پس از ساعت ۱۰ شب، لغو دوباره اجتماعات عمومی در مکان‌های بسته و باز و محدود شدن اجتماعات به شش نفر از اعضای دو خانواده از جمله این محدودیت‌ها است.

از سوی دیگر مرکز پیشگیری و کنترل بیماری در اروپا روز پنجشنبه از کلیه کشور‌ها خواست تا برای وضع اقدامات تازه محدود کننده رویکردی سریع‌تر و هدف‌مندتر را اتخاذ کنند.

در اروپا تاکنون بیش از ۳ میلیون مورد ابتلا به بیماری کووید۱۹ ثبت شده و بیش از ۱۸۷ هزار نفر از شهروندان قاره سبز نیز بر اثر ابتلا به این بیماری همه‌گیر جان خود را از دست داده‌اند.