به گزارش افکارنیوز،

سازمان ملل طی گزارشی کره شمالی را به دور زدن تحریم‌های برنامه هسته‌ای خود متهم کرد.

شورای امنیت سازمان ملل با انتشار گزارشی اعلام کرد دولت پیونگ یانگ با تلاش برای بدست آوردن ارز در جهت پیشبرد برنامه هسته‌ای خود، تحریم‌های بین المللی را دور زده است.

گزارش شورای امنیت می‌افزاید کره شمالی برای تحقق اهداف مندرج در برنامه هسته‌ای خود، سقف واردات نفت را از ۵۰۰ هزار بشکه فراتر برده است. این کشور همچنین از طریق انتقال یک بازیکن سابق فوتبال به تیم یوونتوس ایتالیا و نیز اعزام کارگران به خارج به دنبال ارزآوری بیشتر است.

در گزارش شورای امنیت متذکر می‌شود که کره شمالی با استفاده از کشتی‌هایی با پرچم خارجی تجارت غیر قانونی خود و دور زدن تحریم‌های بین المللی را ممکن می‌سازد. در این گزارش اشاره‌ای به نام کشور‌های طرف تجاری کره شمالی نشده است.

چین و روسیه، به عنوان متحدان پیونگ یانگ، گزارش شورای امنیت را رد و اعلام کردند این گزارش بر مبنای فرضیات و تخمین‌های گردآوری شده است. چین و روسیه از سازمان ملل متحد خواسته‌اند «شواهد قاطع تری» برای ادعاهایش ارائه کند.

پیش از این سازمان ملل در گزارشی مدعی شد که کره شمالی در سال گذشته به کمک صنعت کشتیرانی چین، تجارت زغال سنگ و فرآورده‌های نفتی را افزایش داده و تحریم‌های این سازمان را نقض کرده است، اما اندکی پس از انتشار این گزارش آن را از دسترس خارج کرد.

از سال ۲۰۱۷ سازمان ملل به منظور تحدید برنامه موشکی و اتمی کره شمالی، تحریم‌های را علیه صادرات نفتی، ماهی و پارچه دولت پیونگ یانگ وضع کرد.