به گزارش افکارنیوز،

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد که اوضاع بازداشتگاه‌های مهاجران آفریقایی در عربستان سعودی در سایه شیوع ویروس کرونا بسیار وخیم است.

«ماری فاستر» محقق و مشاور در امور حقوق پناهندگان و مهاجران در سازمان عفو بین‌الملل گفت: هزاران مهاجر اتیوپیایی که با هدف یافتن زندگی بهتر خانه‌های خود را ترک کرده‌اند اکنون در بازداشتگاه‌های فاجعه‌بار غیرقابل تصور هستند.

وی مسئولان سعودی را به آزادی فوری همه مهاجران و بهبودی شرایط بازداشتگاه‌ها فراخواند.

به نوشته روزنامه «القدس‌العربی»، سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود، رفتارهای بی‌رحمانه مسئولان سعودی با مهاجران به ویژه بستن دست و پاهای آن‌ها به یکدیگر و بازداشت آن‌ها به مدت ۲۴ ساعت در سلول‌های پرجمعیت غیرقابل تحمل را محکوم کرد.

در این گزارش آمده است که دو تن از بازداشتی‌ها گفته‌اند که اجساد سه نفر اعم از یک نفر اتیوپیایی، یک نفر یمنی و یک سومالیایی را در مرکز بازداشت الدایر در استان جازان مشاهده کرده‌اند.

در سال جاری ۱۶ هزار اتیوپیایی در این مراکز بازداشت بودند که به گفته مسئولان اتیوپیایی تعداد آن‌ها اکنون کمتر شده است.

طبق گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت، تا پیش از سال ۲۰۱۷ نیم میلیون اتیوپیایی در عربستان سعودی حضور داشتند اما از سال ۲۰۱۷ این کشور اجرای اقداماتی علیه مهاجران غیرقانونی را آغاز کرد و از آن زمان ماهیانه حدود ۱۰ هزار نفر به اتیوپی انتقال داده می‌شدند تا اینکه اتیوپی از عربستان سعودی خواست به دلیل شیوع ویروس کرونا انتقال این افراد را متوقف کند.