به گزارش افکارنیوز،

حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در همایش اولین سالگرد طرح تحول سلامت دهان و دندان و بزرگداشت روز دندانپزشکی که 23 فروردین ماه سال جاری در هتل المپیک برگزار شد، در میان جمع کثیری از مدیران این حوزه و رؤسای دانشگاه ها تأکید کرد: علی رغم تلاش های صورت گرفته در این بخش هنوز تا برآورده شدن انتظارات مردم در حوزه دندانپزشکی فاصله زیادی داریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه هیچ فاصله ای نباید بین مدیران و مردم در حوزه بهداشت وجود داشته باشد، اظهار کرد: ما در حوزه سلامت دهان و دندان مشکلات زیادی داریم، به عنوان مثال سهم ریالی دولت از بازار 3% و از نظر خدمت 7% می باشد که بر این اساس 93% خدمات دندانپزشکی بر عهده بخش خصوصی است.

هاشمی افزود: اگر بخواهیم در این حوزه اقدام مؤثری انجام دهیم باید حضور دولت را به عنوان ارائه کننده خدمت؛ و نه به عنوان ناظر مداخله گر در عرصه گسترش دهیم، بنابراین برای رسیدن به اعداد جهانی راه طولانی در پیش داریم که البته شدنی است ولی حداقل در منطقه می توانیم شرایط بهتر از حال حاضر داشته باشیم.

این مقام مسئول به شروع خوب این مسیر از سنین دبستان اشاره کرد و گفت: باید باور، عزم و اراده این کار در رؤسای دانشگاه وجود داشته باشد که البته بر اساس گزارش های واصله، با عزم جدی و برگزاری جلسه این کار در حال انجام است.

وی پیشبرد این برنامه را در سلامت دهان و دندان بسیار مهم ارزیابی کرد و بیان کرد: بهتر است در سال جدید این امر به صورت یکی از اقدام های اصلی و محوری قرار بگیرد و با توجه به اینکه پرداخت از جیب مردم در بخش سلامت 23-24% است، با اجرای این برنامه به افزایش رضایت مندی و آرامش مردم کمک بزرگی خواهید کرد.

وزیر بهداشت ضمن توضیح اینکه بر اساس گزارشات فقیرترین مردم برای هیچ خدمتی حتی مراجعه نمی کنند تشریح کرد: در نتیجه قادر نخواهند بود هزینه ای برای خدمات دندانپزشکی پرداخت کنند و مدیران این حوزه باید این مسئله را جدی بگیرند؛ کار بهداشت باید ادامه پیدا کند و در بحث پیشگیری و موارد مؤثرتر بیشتر توجه کرد.

هاشمی مهمترین اقدام در بخش بهداشت دهان و دندان را بین گروه سنی 18-6 دانست و تصریح کرد: با توجه به کم بودن هزینه درمانی در این زمینه می تون با ایجاد پوشش بیمه تکمیلی توسط وزارتخانه و انعقاد قرارداد خدمات درمانی با بیمه ها هزینه های خدمات درمانی را به صورت مشترک بین وزارتخانه، بیمه و مردم تأمین کنیم.

وی ضمن ابراز امیدواری از عملی شدن این اقدام در سال جاری خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم تمام دندان هایی که در این سنین دچار مشکل هستند را ترمیم کنیم و از کشیده شدن آنها پیشگیری کنیم.

این مقام مسئول در ادامه کلینیک های ویژه را به عنوان مهمترین فعالیت رؤسای دانشگاه ها عنوان کرد و گفت: این کلینیک ها باید به صورت دو یا سه شیفت کار کنند، همچنین رضایتمندی را برای همکاران دندانپزشک فراهم کنیم که یکی از راه های رسیدن به آن کاهش مدت طرح آنها است؛ البته از طرف دیگر هیچ دانشگاهی هم عدم نیاز نداشته باشد.

وزیر بهداشت به وجود 4000 یونیت در مراکز بهداشتی اشاره کرد و افزود: بسیاری از این امکانات به صورت غیرفعال است که بهتر است در اختیار دندانپزشک قرار بگیرد؛ علاوه بر این 2000 یونیت کلینک های ویژه و 2500 یونیت که طبق وعده های معاونت درمان قرار است راه اندازی شود که در مجموع 8500 یونیت است؛ و در عین حال طبق گزارشات واصله در مجموع یونیت های فعال بخش خصوصی 35-30هزار است.

هاشمی با بیان اینکه باید سعی کنیم 25% سهم بازار را به این شکل تأمین کنیم، در پایان گفت: برای جهت خدمت رسانی در قسمت درمان با همکاری رؤسای دانشگاه ها به صورت جدی باید تلاش شود در عین حالی که برای کسب موفقیت بیشتر مدیریت باید یکپارچه باشد.