به گزارش افکارنیوز،

به نقل از  پیام بشرویه؛ شهرستان تاریخی بشرویه به عنوان دهمین شهر کوچک تاریخی کشور و موزه خشک و گل خراسان جنوبی به شمار می رود که آثار باستانی و دیدینی ان حتی به هزار قبل میلاد برمیگردد.

 

شهرستان بشرویه  قدمتی طولانی دارد. بافت شهری آن در دوره صفوی شکل گرفته و دومین بافت تاریخی ثبت شده و  جزو ده شهر تاریخی- از نظر بافت قدیمی و خشت و گلی- کشور شناخته شده است.

کتاب «ریاض‌العلما» نوشته میرزا عبدالله اصفهانی که در دوره‌ی صفوی می‌زیست از جمله اسنادی است که می‌توان درباره‌ی ساختار شهری بشرویه به آن استناد کرد؛ او در کتاب خود از علمای این خطه به نیکی یاد کرده است. راوی سفرنامه‌ی  «مک گریگور» نیز در سفری به ایالت خراسان از کارگاه‌های برک بشرویه نام برده است.

 

در بافت تاریخی بشرویه تنوع معماری اصیل ایرانی دیده می شود که انواع خانه های کوچک پیمون، بزرگ پیمون و خانه های چهارصفه، دو صفه و تک صفه خشت و گلی از شاخصه های آن می باشد.

از دیگر شاخصه های معماری این بافت بادگیرهای یک طرفه ای می باشد که بر فراز خانه های تاریخی این بافت ساخته شده و جهت آنها نشان از مطلوب بودن بادهای شمال و شمال غربی در این منطقه دارد.

 

این شهر تاریخی دارای بافت عظیمی است که در سال 1381 به عنوان بافت تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

معابر بشرویه در مسیر قنات‌هایی که از سمت کوههای رقه در جریان است، شکل گرفته و مهم‌ترین آنها کوچه رباطی است که هم اکنون نیز یکی از سالمترین معابر تاریخی شهر می باشد از دیگر معابر تاریخی این شهر که هنوز هم  از اهمیت زیادی برخوردار است ,می توان به کوچه مهری ، کوچه مستوفی و کوچه آشتی کنان اشاره کرد.

 

"سید امیر سلیمانی رباطی" در گفتگو با خبرنگار پیام بشرویه با اشاره به اینکه بافت تاریخی بشرویه ثبت ملی شده است گفت: بافت تاریخی بشرویه در حدود 22هکتار وسعت دارد  که دیوار تاریخی مشهور به "دیوارشهربند" از جمله این بافت محسوب شده و در فهرست آثارملی به ثبت رسیده است.

 

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بشرویه همچنین افزود: تا کنون بیش از 200 اثرتاریخی و باستانی  در شهرستان بشرویه شناسایی شده که از این تعداد 67اثر در فهرست اثار ملی ثبت شده است.

 

وی با اشاره به قدمت بالای آثار باستانی در بشرویه گفت: یکی از جاذبه هایی که آثار باستانی بشرویه دارد، قدمت طولانی برخی از آنان است که می توان به تپه باستانی کرند اشاره کرد که قدمت آن به هزاره اول قبل از میلاد برمی گردد.

 

سلیمانی رباطی افزود: آثار باستانی و زیبایی از جمله پل ترناو متعلق به دوره ساسانی و سلجوقی، مسجد تاریخی روستای رقه شهرستان بشرویه  ساخته شده در قرن  چهارم هجری قمری،قلعه تاریخی و شکفت انگیر  قلعه دختر به دوره اسماعیلیه برمی گردد.

 

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بشرویه با اشار به اینکه گردشگران و علاقه مندان به اثار باستانی می توانند یک مسافرت با دستاوردهای بالا در بشرویه داشت باشند گفت:از دیگر اماکن مهم و تاریخی بشرویه می توان به مسجد میان ده متعلق به دوره صفویه، حسینیه تاریخی حاج علی اشرف متعلق به دوره زندیه، مدرسه علمیه ساخت دوره افشاریه،اب انبار میان ده ساخت دوره صفویه، کاروانسراهای اصفاک و نیگنان متعلق به دوره قاجاریه و مسجد جامع ارسک ساخت دوره صفویه  اشاره کرد و در مجموع شهر تاریخی بشرویه موزه ای از ادوار و دوره های مختلف است .

 

وی افزود:از مزایای مهم برخی از این اماکن تاریخی جریان داشتن حیات در انان است که به صورت نمونه می توان گفت همچنان مراسمات در مسجد میان ده، مسجد قدیمی رقه، مدرسه علمیه و حسینه حاج علی اشرف به همراه آیین های سنتی خود برگزار می شود.

 

شهرستان تاریخی بشرویه در استان خراسان جنوبی واقع شده  و در مسیر مواصلاتی استان های مهم کشور از جمله اصفهان، فارس،یزد،کرمانشاه و .... به سمت مشهد مقدس است.