به گزارش افکارنیوز،

حمید صابریان ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز جهانی پست، اظهار داشت: شرکت پست جمهوری اسلامی ایران در دولت تدبیر و امید گام‌های اساسی و رو به رشدی را چه از نظر نرم‌افزار و چه از نظر سخت‌افزار برداشته است.

وی گفت: مهم‌ترین اتفاق در دولت یازدهم تصویب اسا‌س‌نامه جدید شرکت پست جمهوری اسلامی ایران بود که بر این اساس شرکت پست به شرکت ملی پست ایران تغییر نام داده است و برای همیشه دولتی باقی ماند.

مدیرکل پست خراسان جنوبی با بیان اینکه پست ایران دولتی است، افزود: دولتی بودن پست به این دلیل است که فرایندهای پستی در سطح کلان چندان برای بخش خصوصی جذاب نیست و افزوده‌ای برای این بخش ندارد.

صابریان با اشاره به اینکه راه‌اندازی سامانه یکپارچه قبول مرسولات پستی یکی از اقدامات مهم در دولت یازدهم بود، تصریح کرد: در حال حاضر در کشور قبول مرسولات پستی در قالب یک نرم‌افزار واحد انجام می‌شود، این نرم‌افزار قابلیت بالایی برای مدیران دارد و در هر لحظه می‌توانند وضعیت خود را کنترل کنند و در جهت افزایش کیفیت ارائه خدمت به مردم موثر است.

وی با اشاره به حذف تمبر از شبکه پستی، ادامه داد: تمبر برای برخی‌ از مرسولات پستی مانند مرسولات سبکی و جاری حذف می‌شود که این در جهت انضباط شبکه پستی می‌تواند مهم باشد.

مدیرکل پست خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: پروژه سامانه یکپارچه نشانه ایرانیان (طرح جی نف) تصویب شده است که بر اساس این پروژه آدرس تمام شهروندان شامل محله، معبر و پلاک به صورت استاندارد ساماندهی می‌شود.

صابریان اظهار کرد: بسیاری از دستگاه‌ها نمی‌توانند از بانک‌های اطلاعاتی همدیگر استفاده کنند که راهکار برای این مشکل تنها کد پستی 10 رقمی است و لازمه برقراری ارتباط میان دستگاهی اطلاعات یکسان است.

وی با بیان اینکه سه بخش به هنگام‌سازی کد پستی 10 رقمی، یکسان‌سازی آدرس‌ها و سامانه یکپارچه مدیریت املاک در پروژه سامانه یکپارچه نشانه ایرانیان وجود دارد، افزود: به هنگام‌سازی کد پستی شهری به اتمام رسیده و روستایی نیز در حال انجام است.

مدیرکل پست خراسان جنوبی در ادامه با بیان اینکه به هر واحد کد پستی 10 رقمی تعلق می‌گیرد، گفت: همچنین هم‌استانی‌ها با شماره‌گیری #193* از طریق تلفن همراه می‌توانند از خدمات پستی استفاده کنند.

صابریان، سرانه مرسوله بر هر نفر در سال را 12 مرسوله اعلام و عنوان کرد: مجموع مرسولاتی که از استان در سال 92 خارج شده 3 میلیون بوده است و این رقم در سال 93، به 3 میلیون و 296 هزار مرسوله در سال 94، 3 میلیون و 372 هزار مرسوله رسیده است و در 6 ماهه نخست سال جاری نیز یک‌میلیون و 472 هزار مرسوله به خارج از استان ارسال شده است.

وی با بیان اینکه مرسولات ارسالی به خارج از استان در 6 ماهه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته پنج درصد رشد منفی داشته است، تصریح کرد: در مرسولات ارسالی به خارج از استان پست‌نامه‌ها بیشترین و امانت‌نامه‌ها کمترین بوده است و همچنین 85 درصد مکاتبات دولت با دولت و دولت با مردم بوده است.

مدیرکل پست خراسان جنوبی افزود: همچنین در سال 92، 192 هزار مرسوله، در سال 93، 172 هزار مرسوله، در سال 94، 141 هزار مرسوله و در 6 ماهه نخست سال جاری 81 مرسوله از استان به خارج از کشور ارسال شده است.

صابریان به مرسولات اینترنتی اشاره کرد و گفت: مرسولات اینترنتی وارده به استان در سال 92، 42 هزار و 235 مرسوله، در سال 93، 45 هزار و 893 مرسوله، در سال 94، 42 هزار و 912 مرسوله و در 6 ماهه نخست سال جاری 18 هزار و 194 مرسوله بوده است.

وی ادامه داد: هر فروشگاه فیزیکی باید یک فروشگاه اینترنتی داشته باشد و اداره پست استان نیز این آمادگی را دارد با هزینه 75 هزار تومان در سال مکان در اختیار این فروشگاه‌ها قرار دهد و محصولات آن‌ها را تبلیغ کند.

مدیرکل پست خراسان جنوبی اظهار کرد: همچنین در 6 ماهه نخست سال جاری یک‌هزار و 602 مرسوله اینترنتی از استان صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21 درصد رشد منفی داشته است.

صابریان افزود: راه‌اندازی دفتر پست خیابان 17 شهریور بیرجند، بازسازی اداره پست بشرویه با اعتباری بالغ بر 100 میلیون تومان، راه‌اندازی باجه شبانه‌روزی پست بیرجند، راه‌اندازی سرویس‌های نوین پستی و فعال شدن سرویس تجارت الکترونیک در استان از جمله اقداماتی بوده که در سال جاری انجام شده است.

وی با بیان اینکه 127 نفر نیروی پیمانی رسمی و قراردادی در استان وجود دارد، بیان داشت: ما در استان نه تنها دچار کمبود نیروی انسانی نیستیم بلکه 37 نفر نیروی مازاد هم داریم.

مدیرکل پست خراسان جنوبی گفت: بودجه کشور برای سال جاری یک‌هزار میلیارد تومان است که بودجه استان از این میزان 6 میلیارد تومان است.

صابریان در پایان تصریح کرد: اداره پست استان در سال گذشته یک‌میلیارد و 400 میلیون تومان ضرر کرد که در سال جاری نیز پیش‌بینی می‌شود زیان ما به 2 میلیارد و 400 میلیون تومان برسد.