به گزارش افکارنیوز،

در پی بارش برف و برودت هوا در بخش کوهسرخ شهرستان کاشمر در شامگاه 13 فروردین و سحرگاه 14 فروردین، سردرختی های مختلف باغات کوهسرخ دچار سرمازدگی شده و خسارت های فراوانی به کشاورزان این منطقه وارد شد.

بخشدار کوهسرخ در گفتگویی با ابراز تأسف از سرمازدگی و ایجاد خسارت های سنگین برای کشاورزان و باغداران این بخش گفت: با توجه به سرمازدگی روزهای 24، 25 و 29 اسفند و همچنین بارش برف و سرمازدگی 13 و 14 فروردین دیگر فکر نمی کنم چیزی در کوهسرخ باقی مانده باشد!

 

رضا رمضانی طرقی افزود: ما هر ساله وضعیت جوی این منطقه سردسیر و کوهستانی را اعلام می کنیم و هم از باغداران می خواهیم که محصولات خود را بیمه کنند و هم از مسئولان استانی می خواهیم که توجه ویژه ای برای حمایت از کشاورزان و باغداران این منطقه محروم داشته باشند اما با توجه به وضعیت اعتبارات دولتی، اتفاق چندانی برای کشاورز کوهسرخی نمی افتد.

 

وی تصریح کرد: حتی همان کسانی که باغ های خود را بیمه کرده اند از وضعیت جبران خسارت های وارده راضی نیستند.

 

همچنین مسئول جهاد کشاورزی بخش کوهسرخ هم در این زمینه گفت: در حالی که درختان میوه در بخش کوهسرخ به ویژه بادام، زردآلو، گلابی، آلبالو و ... شکوفه زده بودند و گل های آن ها باز شده بود، بارش برف در 13 و 14 فروردین و کاهش دما در سحرگاه 14 فروردین به منفی یک درجه زیر صفر منجر به ایجاد خسارت برای باغداران شده است.

 

رضا علی اکبری در مورد برآورد میزان خسارت گفت: برای برآورد دقیق باید 48 ساعت صبر کنیم تا آفتاب بر درخت های سرمازده بتابد و مشاهده کنیم که چه میزان از گل ها سیاه شده است و سپس با بررسی تصادفی نقاط مختلف بتوانیم برآورد دقیقی از وضعیت خسارت های وارده ارائه کنیم ضمن اینکه وضعیت دمای هوا در امشب هم بسیار مهم است.

 

وی با بیان اینکه در منطقه کوهسرخ محصولات متفاوتی با سطح زیر کشت های مختلف وجود دارد اظهار داشت: در این منطقه 280 هکتار زردآلو، 1400 هکتار بادام آبی و 14000 هکتار بادام دیم وجود دارد که متأسفانه در سرمای روزهای 24، 25 و 29 اسفند حدود 70 درصد محصول زردآلو و 50 درصد محصول بادام منطقه از بین رفت و سرمای 13 و 14 فروردین هم این خسارت ها را افزایش داد.