به گزارش افکارنیوز،

امیر سرتیپ دوم علی جهانشاهی صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه پیرامون قرار گرفتن در آستانه هفته ارتش که در قرارگاه منطقه‌ای شمال شرق برگزار شد، اظهار کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران نقش موثری در پیروزی انقلاب داشته است، این ارتش بود که به ندای امام(ره) لبیک گفت و در برابر طاغوت ایستادگی کرد.

وی افزود: با وجود آنکه ارتش نقش موثری در پیروزی انقلاب داشت ولی عده‌ای منافق و یا نا آگاه شعار انحلال ارتش را سر دادند، در آن زمان بود که امام(ره) با دیدگاه وسیعشان، ۲۸ فروردین را با نام روز ارتش نامگداری کردند و از آن‌ها خواستند که در این روز با ساز و برگ خود در خیابان‌ها رژه بروند و مردم باید از آن‌ها حمایت کنند.

امیر سرتیپ دوم علی جهانشاهی با تاکید بر فرمایش رهبری مبنی بر اینکه یکی از خصوصیات ارتش پایبندی به مواضع دینی است، عنوان کرد: کارکنان ارتش با پیمانی که با ارزش‌هایشان، انقلاب و مردم بسته بودند همیشه به عنوان نیروهای پا در رکاب ولایت شناخته می‌شوند.

فرماندهی قرارگاه منطقه‌ای شمال شرق نزاجا خاطر نشان کرد: سند افتخار ارتش در هشت سال دفاع مقدس اهداء ۴۸ هزار شهید، ۲۵ هزار آزاده و ۲۰ هزار جانباز است؛ همچنین ۲۰۰ شهید و چندین مجروح نیز با هدف پاک سازی میادین مین برای انقلاب جان فشانی کرده اند.

وی به تشریح برنامه های امسال ارتش به مناسبت هفته ارتش پرداخت و عنوان کرد: اقداماتی که در این ایام صورت می‌گیرد توسط یگان‌های ارتش منطقه شمال شرق کشور است که شامل استان‌های مازنداران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سمنان می‌شود که همه یگان‌های واقع در این استان‌ها تابع قرارگاه ارتش شمال شرق کشور است.

امیر سرتیپ دوم علی جهانشاهی افزود: دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران، دیدار و تجدید پیمان با جانبازان هشت سال دفاع مقدس، برپایی مراسمات انس با قرآن، دیدار مسئولین و فرماندهان ارتش با نمایندگان ولی فقیه، ائمه جمعه استان و استانداران، غبار روبی و گلباران مزار شهدا، شرکت گسترده کارکنان ارتش به همراه خانواده‌هایشان در نماز جمعه، دیدار با جانبازان آسایشگاه امام خمینی(ره) و اجرای رژه پیاده و موتوری یگان‌های نمونه مراکز استان‌ها  در ساعت هشت صبح روز ۲۸ فروردین در میدان ۱۵ خرداد از جمله برنامه‌های این هفته است.

فرماندهی قرارگاه منطقه‌ای شمال شرق نزاجا تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه‌هایی که بناست امسال صورت گیرد، برپایی جلساتی با دانشگاهیان و نخبگان است؛ نخبگان و دانشجویان اگر پروژه‌های تحقیقاتی خود را در ارتباط با ارتش انتخاب کرده‌اند اگر پروژه آن‌ها به تایید ارتش برسد می‌توانند از خدمات کسر چهار الی ۱۹ ماه خدمت سربازی برخوردار شوند، این طرح برای دانشجویان و سربازانی است که در حال خدمت هستند.

هیچ اعتبار جاری و دولتی برای ساخت پادگان مشهد داده نمی‌شود/ پادگان جدید باید از فروش پادگان قدیم ساخته شود

وی در مورد تغییر مکان پادگان‌‎ها گفت: پادگان‌هایی در منطقه شمال شرق در حال جابه جایی است، پادگان بیرجند کاملا جا به جا شده و پادگان جدید بجنورد نیز در حال احداث است؛ در مورد جابه جایی پادگان مشهد نیز باید یاد آور شد که پادگان مشهد برابر با مصوبات و تدابیر ستاد کل فرماندهی و سلسه مراتب، بایستی از فروش پادگان قدیم پادگان جدید ساخته شود، این در حالی است که هیچگونه از اعتبارات جاری و دولتی برای ساخت پادگان داده نمی‌شود.

امیر سرتیپ دوم علی جهانشاهی افزود: با وجود آنکه از فروش پادگان مشهد تنها مبلغی جزئی دریافت شده است، ولی ساخت پادگان جدید با ۷۰ درصد پیشرفت همراه بوده و ۴۰ گردان در آن استقرار پیدا کرده‌اند؛ نمی‌توان گفت که گره کور ترافیک در مشهد تنها با مساعدت ارتش باز می‌شود، تعامل میان ارتش، آستان قدس رضوی، استانداری و شهرداری می‌تواند راهگشا باشد، با تعاملاتی که صورت گرفته قسمت جنوبی که همان میدان تیر است در آستانه بازگشایی قرار گرفته است.

وی در بیان دستاورد‌های ارزشمند ارتش گفت: ما توانسته‌ایم در همه عرصه‌ها دستاورد‌های خوبی داشته باشیم، با استفاده از کارکنان نخبه، خلاق و با همکاری با صنایع دفاع توانسته‌ایم در عرصه ساخت هواپیما‌های جنگی همچون ناو جماران و سبلان، زیر دریایی‌های سبک و سنگین و انواع موشک‌های زمین به هوا، زمین به زمین، سطح به سطح و زیر سطحی موفقیت‌های چشم گیری را کسب کرده‌ایم.

امیر سرتیپ دوم علی جهانشاهی با اشاره به اینکه در مورد ادوات جنگ که شامل ساخت تانک، ساخت خودرو، سلاح اجتماعی و فردی و تک تر انداز اقدامات خوبی انجام شده است، عنوان کرد: اقداماتی نسبت به ساخت سامانه پدافند بهمن صورت گرفته است که کارایی آن در جنگ‌‌های نیابتی و تروریستی است.

خودروی «شهرام» فردا رونمایی می‌شود

فرماندهی قرارگاه منطقه ای شمال شرق نزاجا افزود: ساخت خودرو پنج تنی به نام کیان که ۱۰۰ درصد آن بومی است و خودرو تجسسی شهرام که مجهز به آزمایشگاه متحرک است و می‌تواند عوامل شیمیایی و رادیو اکتیو را شناسایی کند، این خودرو فردا توسط نیرو‌های زمینی رونمایی می‌شود.

امیر سرتیپ دوم علی جهانشاهی در مورد ورود s 300 به ایران گفت: اعلام آمادگی کرده بودند ولی قطعی اش به ما اعلام نشده است و قرارگاه خاتم الانبیاء باید در مورد آن اظهار نظر کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قرارداد خرید تانک t 90 از روسیه که چندین مرتبه اعلام شد این قرارداد لغو شده است، در چه مرحله‌ای قرار دارد، عنوان کرد: قصد خرید تانک t 90 در دستور کار هست ولی همانطور که وزیر دفاع اعلام کردند، آمریکایی‌ها می‌بایست دست از یاوه گویی بردارند و بگذارند این اقدام صورت گیرد، کشاندن این بحث توسط آمریکایی‌ها به سمت شورای امنیت با این گفته روسیه همراه شده که ما نیاز به مجوز از شورای امنیت نداریم.