به گزارش افکارنیوز،

علی گرجی اظهار داشت: در سطح کشور شیوع سرطان در چند سال اخیر افزایش یافته که بخشی از آن به دلیل بالا رفتن سن جامعه بوده و مسئله دوم و مهم‌تر هم تغییر سبک زندگی افراد در نوع تغذیه، هوای پاک، استرس و غیره بوده است و بدین منظور و در جهت رفع این آسیب‌ها مرکز مهر رضوی با هدف یاری‌رساندن به بیماران سرطانی در تاریخ 11 مهر ماه سال گذشته فعالیت خود را آغاز کار کرد.

وی افزود: این مرکز برنامه‌های خود را در یک بازه زمانی 10 ساله تعریف کرده که این برنامه‌ها در 10 فاز اجرایی می‌شود که فاز نخست آن در یازدهم مهرماه و فاز دوم آن نیز در چهارم بهمن ماه سال گذشته به بهره‌برداری رسید و فاز سوم نیز در 29 اردیبهشت ماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیر مرکز مهر رضوی با اشاره به انجام تست‌های غربالگری در این مجموعه، خاطرنشان کرد: در 6 ماه اخیر 10 نفر بیمار مبتلا به سرطان در تست‌های غربالگری‌ای که در این مجموعه گرفته شد شناسایی شدند، بیمارانی که خودشان از این بیماری اطلاعی نداشتند و مردم تا زمانی که احساس درد نکنند به پزشک مراجعه نمی‌کنند و توصیه‌ ما به آن‌ها این است که به سلامت خود اهمیت دهند و در یک جمله خطاب به آن‌ها می‌گوئیم که پیشگیری بهتر از درمان است.

گرجی بیان کرد: در این مسیر الگوهای برتر شناسایی و دریافت شد و چارت هدف این مجموعه به عنوان یکی از کامل‌ترین طرح‌ها بوده و هدف نهایی‌اش این است که مرکز مهر رضوی در یک بازه زمانی 10 ساله به یکی از مدرنترین مراکز درمان جهان در امر درمان سرطان تبدیل شود و ضمن پیداشدن درمان‌های نوین و ارائه آن به دنیا، از خروج بیماران سرطانی به خارج از کشور جهت درمان این بیماری جلوگیری کنیم و تمامی اقدامات درمانی را در کشور خودمان انجام دهیم.

وی عنوان کرد: این مجموعه مجهز به سیستم‌های قوی و پیشرفته در امر درمان سرطان و پزشکی هسته‌ای بوده و در این حوزه خودکفا شده‌ایم و دیگر نیازی به اعزام بیماران به دیگر کشورها نیست و به دنبال تهیه تکنیک‌های جدید و به‌روز در این حوزه هستیم.

مدیر مرکز مهر رضوی به بخش‌های فعال در این مجموعه درمانی اشاره کرد و گفت: این مجموعه در بخش‌های جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی، طب تسکینی، روان درمانی، گروه درمانی، هنر درمانی، ورزش درمانی، تغذیه سالم و مناسب، کلینیک درد فعال است و توانسته به سیستم‌های قوی‌ و پیشرفته‌ای در امر درمان سرطان و پزشکی هسته‌ای مجهز شود.

گرجی گفت: بخش طب تسکینی این مرکز راه‌اندازی شده و کلینیک‌هایی برحسب نیاز بیمار تشکیل شده و تلاش شده تا خانواده‌ها در آرامش باشند تا بتوانند بهتر زندگی کنند.

وی افزود: از ابتدای اردیبهشت ماه امسال کلینیک معنویت درمانی در مرکز مهر رضوی افتتاح می‌شود و در دنیا نقش دین و معنویت در سلامت به اثبات رسیده که موجب ایجاد ایده‌های جدید در کشور می‌شود.

مدیر مرکز مهر رضوی با اشاره به تأثیر ماده دارویی در درمان سرطان، بیان کرد: تکنیک نشان‌دار کردن سلول‌های سرطانی با استفاده از مواد نشان‌دار فعال می‌شود و بیمار پس از خوردن این ماده دارویی بیماری‌اش خوب می‌شود.

گرجی تصریح کرد: در سال گذشته برنامه‌های متنوعی در این مرکز اجرا شد که شامل 12 کلاس آموزش رایگان، 2 کنگره روانشناسی سرطان، یک کنگره عمومی سرطان، 2 سمپوزیوم سرطان گوارش و یک کنگره ملی سرطان بوده است که این برنامه‌ها با هدف آگاه سازی مردم در بحث مبارزه با سرطان و همکاری مطلوب جامعه پزشکی در امر درمان سرطان برگزار شد که با بازتاب خوبی هم همراه بود.

وی تأکید کرد: برای سال 1395 هم برگزاری 2 تا 3 کارگاه آموزشی به صورت ماهیانه و برگزاری آموزش‌های فردی به صورت روزانه در دستور کار این مجموعه قرار گرفته است.

مدیر مرکز مهر رضوی با اشاره به میزان رضایت مندی بالای مردم از خدمات این مجموعه، خاطرنشان کرد: از ابتدای فعالیت مرکز مهر رضوی تاکنون 4358 مراجعه کننده داشتیم که 95 درصد مراجعه‌کنندگان ایرانی و 5 درصد غیرایرانی بودند و تنها 3 مورد آن فوتی بوده و در مابقی مراجعات شاهد درمان یک تا 100 درصدی بیماران بودیم و در نظر سنجی صورت گرفته هم 95 درصد مراجعه کنندگان از خدمات مرکز مهر رضوی ابراز رضایت کردند.

گرجی گفت: مرکز مهر رضوی بانک اطلاعاتی بیماران از قبیل سن، جنس، سابقه بیماری در خانواده، اپیدمولوژی بیماران و غیره را ثبت کرده است و این اطلاعات به صورت کاملاً محرمانه میان پزشک و بیمار بوده است.

وی افزود: مراجعه کنندگان به این مرکز از 15 سال به بالا هستند و بیشترین گروه مراجعه کننده سنین 35 تا 60 سال هستند و بیشترین مراجعات آقایان در بحث سرطان معده و خانم‌ها در بحث سرطان پستان بوده اما مرگبارترین سرطان در هر دو گروه جنسی سرطان معده بوده است.

مدیر مرکز مهر رضوی گفت: در این مرکز هیچ بیماری به دلیل مشکلات مالی رانده نخواهد شد؛ موضوعی که مورد تأکید تولیت‌های قدیم و جدید آستان قدس رضوی بوده و هست.