به گزارش افکارنیوز،

محمد نجفی عضو شورای شهر رشتخوار  در رابطه با عبور دام ها در محیط شهری این شهرستان، اظهار داشت: هر روز بیش از ٥ هزار راس دام از سطح کوچه و خیابانهای شهرستان رشتخوار تردد می کنند و معضلات بهداشتی برای مردم شهرنشین در این شهرستان بوجود آورده اند.

محمد نجفی افزود: در شهرستان رشتخوار ٣٠٠ هزار راس دام وجود دارد که بیش از ده درصد جمعیت این شهرستان به فعالیت دامی در سطح شهر رشتخوارمشغول هستند و با فرارسیدن فصل دوشیدن دام گله های گوسفند روانه شهر می شوند.

وی با اشاره به اینکه شغل اکثر مردم این شهرستان دامداری و کشاورزی است افزود: در حال حاضر دو تعاونی در بخش دامپروری در شهر رشتخوار فعال است که تعاونی گاوداران کار جمع آوری ٢٠ تن شیر روزانه را در روستای باسفر و احمدآباد... انجام می دهد.

در ادامه نماینده شورای رشتخوار در شورای اسلامی خراسان رضوی یاداور شد:  حدود ٩٥ درصد پرورش دام های در رشتخوار به روش سنتی پرورش می یابد، که اغلب دام ها سبک و سنگین در منازل مسکونی قدیمی نگهداری می شود، این موضوع ضعف اقتصادی و نبود سرمایه کافی جهت احداث تاسیسات مورد قبول از نظر بهداشت، باعث فراهم شدن زمینه رشد انواع حشرات و انگلهای مضر و ایجاد بیماریهای جدید شده است.

وی ادامه این روند را  موجب کاهش تولیدات دامی دانست و افزود: از طرفی نزدیکی این دام ها موجب بروز مشکلاتی برای شهروندان و اظهار نارضایتی از سوی آنان  نیز شده است

وی در پاییان افزود: مسئولین باید برای رشد و توسعه صنعت دامپروری جهت حفظ تولیدات و تامین مواد پروتئینی در شهرستان به صورت اصولی برنامه ریزی کنند و با انتقال دامداریها به مجتمع دامداری به سالم سازی فضای شهری و جهت جلوگیری از انتقال بیماری ها دام و شیوع آن کمک کنند.