به گزارش افکارنیوز،

همزمان با آغاز دهه مهدویت دومین جشنواره گل محمدی روستای فرخد مشهد معروف به قمصر خراسان با حضور رضا منصوری، فرماندار مشهد و رضا شیران‌خراسانی نماینده مردم مشهد و کلات در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حسینیه روستای فرخد برگزار شد و در این مراسم از کشاورزان نمونه گل‌کار تقدیر به‌عمل آمد.

 در این مراسم رضا منصوری فرماندار مشهد گفت: بستر یکی از راه‌های پیشرفت توسعه روستاها فراهم شده و دولت به شوراهای اسلامی روستاها بها داده و در جهت پیشرفت و آبادانی روستاها حمایت لازم از دهیاران دارد.

 وی افزود: دهیاری‌ها به تناسب موقعیت روستا اقداماتی را با مدیریت و حمایت دولت صورت می‌دهند.

 فرماندار مشهد با اشاره به تأثیرات مثبت بارش‌‎های اخیر، خاظرنشان کرد: در شرق کشور چند سالی هست که با پدیده خشکسالی مواجه هستیم، اما خوشبختانه در بهار امسال شاهد بارش‌های خوبی بودیم که نوید یک سال خوب کشاورزی را می‌دهد و امیدواریم که این رحمت الهی ادامه‌دار باشد.

 منصوری تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های ما به عنوان خادمان مردم توجه به توسعه و آبادانی روستاها بوده و تقریباً 95 درصد روستاهای مشهد دارای طرح هادی اجرا شده بوده و یا در حال اجرای این طرح هستند.

 وی ضمن اشاره به موضوع مهاجرت معکوس، تأکید کرد: تدبیر دولت در روستا پیش‌بینی اختصاص تسهیلات محرومیت‌زدایی و تشکیل تعاونی‌های تولیدی بوده و به دنبال مهاجرت معکوس از شهر به روستا هستیم، تا با حضور روستائیان در زادگاه خود شاهد رشد، رونق و توسعه روستاها باشیم.

 فرماندار مشهد عنوان کرد: گل‌کاران روستای فرخد اگر به صورت جمعی اقدام به راه‌اندازی یک کارگاه تولیدی گلاب‌گیری کنند مورد حمایت ویژه فرمانداری مشهد قرار می‌گیرند، زیرا با راه‌اندازی چنین کارگاهی صفر تا 100 کارها از مرحله کاشت بذر گل محمدی تا مرحله تولید گلاب را خودشان انجام می‌دهند و تمامی سودهای حاصل از این کار برای ساکنان روستا خواهد بود و از سودجویی دلالان در این رابطه نیز جلوگیری به‌عمل می‌آید.

 منصوری به موضوع اعطاء تسهیلات ویژه به روستائیان اشاره کرد و گفت: دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای نسبت به موضوع اشتغال روستایی دارد و در این راستا بانک مهر اقتصاد تسهیلات ویژه‌ای را با ضمانت کارت یارانه و کارمزد 3 درصد به متقاضیان اعطا می‌کند، برای این تسهیلات اعطایی سقف و محدودیتی تعریف نشده و مبلغ وام‌ها به نوع طرح و برنامه فرد وام‌گیرنده بستگی دارد و بازپرداخت آن هم پس از یک تنفس دو ساله به صورت سه ساله است.

 وی افزود: روستاهای مرزی 7 برابر آورده خود و روستای غیرمرزی 4 برابر آورده خود مورد حمایت معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری قرار می‌گیرند.

 فرماندار مشهد بیان کرد: در راستای بهسازی روستاها و ساماندهی معابر روستایی و تعریض خیابان‌های روستایی اقداماتی صورت پذیرفته و سه هزار و 500 تن قیر یارانه‌ای برای آسفالت روستاهای مشهد اختصاص یافت.

 منصوری تصریح کرد: با مواردی که به صورت غیرقانونی فعالیت دارند و سبب تحمیل خسارات فراوانی به کشاورزان می‌شوند به‌شدت برخورد می‌شود و در این راستا از مسئولان روستا درخواست پیگیری این موضوع را داریم تا بازرسان فرمانداری، دادگستری و اداره حفاظت از محیط زیست در اسرع وقت اقدامات لازم را صورت دهند.

*باید از ظرفیت گردشگری و تجاری گل‌های محمدی روستای فرخد بهره‌مند شد

 رضا شیران‌خراسانی نماینده مردم مشهد و کلات در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع مهاجرت معکوس از شهر به روستا در اولویت‌های کاری برنامه ششم توسعه تعریف شده و عملی شدن این مهم در توجه به توزیع ثروت، قدرت و ایجاد منزلت روستائیان بوده است و در مورد شعار سال هم باید نسبت به موضوع اقتصاد درون‌زا توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

 وی افزود: تا زمانی که توزیع ثروت به صورت عدالت محور نباشد موضوع مهاجرت معکوس هم محقق نمی‌شود و بحث جلوگیری از مهاجرت از روستا به شهر و رفع مشکلات حاشیه‌نشینی تنها در حد یک شعار است و به فرموده مقام معظم رهبری جملات شعاری هیچ کاربردی ندارد و توسعه و پیشرفت‌ با اقدام و عمل محقق می‌شود.

 منتخب مردم مشهد و کلات در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به رفع سندهای زیر دستی برنامه ششم توسعه، خاطرنشان کرد: سندهای زیردستی برنامه ششم توسعه باید خود را با این برنامه هماهنگ کنند و این موضوع که در راستای حمایت از روستائیان بوده در اولیت کاری مجلس دهم قرار گرفته است.

 شیران‌خراسانی بیان کرد: برگزاری اقداماتی همچون دومین جشنواره گل محمدی فرخد در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده و باید به این موضوع در سطح بین‌المللی پرداخته شود.

*در مسیر پیشرفت در عرصه گل و گلاب نیازمند حمایت مسئولان هستیم

 محمد امیرخانی‌فرخد رئیس شورای اسلامی روستای فرخد گفت: باید از ظرفیت گردشگری و تجاری گل‌های محمدی روستای فرخد که به قمصر خراسان معروف است بیش از پیش بهره برد و نباید بگذاریم که این منطقه گمنام بماند.

 وی افزود: امسال 150 هکتار گل محمدی در زمین‌های کشاورزی روستای فرخد وجود دارد و روزانه 25 تا 35 کیلوگرم گل محمدی از زمین‌های کشاورزی این روستا برداشت می‌شود.

 رئیس شورای اسلامی روستای فرخد با شاره به رشد 50 درصدی تولید گل محمدی در این روستا، خاطرنشان کرد: بیش از 400 هکتار گل محمدی در زمین‌های کشاورزی روستای فرخد وجود داشت که به دلیل خشکسالی و بی‌مهری‌های مسئولان بخش عمده‌ای از این محصول از بین رفت، گرچه نسبت به سال گذشته که 100 هکتار گل محمدی از زمین‌های کشاورزی این روستا برداشت شد رشدی 50 درصدی را شاهد بودیم، اما در سال گذشته 75 درصد محصولات دچار خشکسالی شدند.

 امیرخانی‌فرخد با بیان اینکه گلاب معجزه عصاره‌های طبیعت است، تصریح کرد: در مسیر پیشرفت در عرصه گل و گلاب نیازمند حمایت مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، استانداری خراسان رضوی و فرمانداری مشهد هستیم و قشر کشاورز می‌خواهد که دیده شود و تنها به دنبال حمایت مالی نیست.

 وی با اشاره به موضوع شست‌وشوی ضریح‌های حرم‌های مطهر ائمه اطهار(ع) با گلاب فرخد، تأکید کرد: همه ساله ضریح مطهر امام رضا(ع)، در ایام دهه کرامت با گلاب فرخد شست‌وشو می‌شود و بنا داریم تا خانه کعبه و ضریح‌های حرم‌های مطهر ائمه اطهار(ع) در عتبات عالیات و سوریه هم با این گلاب شست‌وشو شوند.

 رئیس شورای اسلامی روستای فرخد در پایان ضمن تقدیر از تمامی فعالانی که در برگزاری دومین جشنواره گل محمدی روستای فرخد نقش‌آفرین بودند، به‌ویژه از مدیریت و پرسنل تالار و رستوران یاقوت فرخد که حامی مالی‌ای در برگزاری این جشنواره بودند، بیان کرد: در روستای فرخد مشکلات زیادی در حوزه‌های کشاورزی و دامداری وجود دارد و عدم توجه به نیازهای روستائیان سبب افزایش حاشیه‌نشینی و ایجاد مشکلات بیشتر در شهرها می‌شود.