به گزارش افکارنیوز،

حسین جابری انصاری امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران با تاکید بر اینکه ایران با هیچ یک از دولت های منطقه سر جنگ ندارد، اظهار کرد: این عربستان است که خود را در موضع قیومیت دولت‌های منطقه می‌داند و در ارتباط با دیگر کشورها دستورالعمل صادر می‌کند.

وی افزود: در واقع دولت عربستان می‌خواهد عقربه‌های زمان را به عقب برگرداند چراکه در دو و سه دهه اخیر منطقه جهان اسلام دستخوش تغییرات بسیاری شده و کشورهای منطقه در راستای آزادی‌خواهی اقدام کرده‌اند.

معاون عربی و آفریقا وزارت امور خارجه با بیان اینکه عربستان در همه جبهه‌ها خود را در حال جنگ تعریف می‌کند، بیان کرد: این جنگ، جنگی عظیم و بی‌نتیجه است چرا جنگی که عربستان بر یمن تحمیل کرده هیچ نتیجه‌ای جز ویرانی یمن ندارد و امکان تحمیل اراده سیاسی زورگویانه عربستان بر ملت یمن محقق نمی‌شود.

جابری‌انصاری گفت: : جریان تروریستی که از ایدئولوژی وهابیت آبشخور خود را می‌گیرد و نیازهای مالی خود را تأمین می‌کند هزینه‌های بسیاری بر ملت‌ها و دولت‌ها تحمیل کرده است اما امکان تحمیل اراده زورگویانه را نخواهد داشت.

وی درباره سیاست‌هایی که عربستان دنبال می‌کند، اظهار داشت: حمایت‌های گسترده از جریان‌ها و گروه‌های تروریستی و بازگشت به گذشته و مناسبات ملوک‌الطوایفی مدنظر دولت عربستان است که در مقابل آن رویکرد کلان ایران اتحاد و انسجام امت اسلامی در چارچوب منافع اسلامی در برابر دشمنان، چالش‌ها و تهدیدات است.

معاون عربی و آفریقا وزارت امور خارجه افزود: عربستان سعودی با کسب سیاست‌های ابتر و عقیم، خود را در برابر اراده ملت‌ها و حق انتخاب آن‌ها برای تعیین مسیر خود خواهد دید؛ هیچ‌یک از ملت‌های منطقه در برابر این سیاست‌های زورمدارانه تسلیم نمی‌شوند بنابراین عربستان یا به این سیاست‌ها خاتمه می‌دهد و یا آن‌ها را تا زمان نابودی خود ادامه می‌دهد.

جابری‌انصاری با بیان اینکه عامل فاجعه منا بی‌تدبیری دولت سعودی بود که به یک فاجعه بزرگ انسانی انجامید گفت: حداقل امری که از این مسئله استنباط می‌شد سوء مدیریت برگزارکنندگان حج بود، در واقع دولتی که میزبانی مناسک حج را دار،د بدیهی‌ترین مسئولیتش حفظ امنیت حاجیان است.

وی خاطرنشان کرد: آنچه که اتفاق افتاد و تا به امروز نیز ادامه دارد این است که دولت متکبر و مغرور عربستان سعودی به عنوان میزبان مناسک حج نه تنها مسئولیت اتفاق را نپذیرفت بلکه از یک عذرخواهی ساده از خانواده‌ها و افکار عمومی امت اسلامی هم خودداری کرد.

معاون عربی و آفریقا وزارت امور خارجه تصریح کرد: دولت ایران از ابتدای وقوع فاجعه مجموعه اقداماتی را از طریق چارچوب دیپلماتیک نظیر رایزنی با مؤسسات حقوقی و حقوق بشری دنبال کرده و تا قبل از اینکه عربستان اقدام به قطع ارتباط با دولت ایران کند از طریق مجاری ارتباطی این مسئله را با دولت عربستان مدنظر قرار داده بودیم.

جابری‌انصاری با بیان اینکه فاجعه منا تنها فاجعه‌ای نیست که عاملان آن از پذیرش مسئولیت خودداری می‌کنند، گفت: یک سال و نیم مردم یمن در معرض بمباران مستمر سعودی‌ها قرار گرفته و هزاران یمنی قربانی این سیاست‌ها شدند و بسیاری از زیرساخت‌های یمن از بین رفته است.

وی با بیان اینکه میان موازین و قوانین مبتنی بر عدالت و سیاست و قدرت یک تناقض وجود دارد، اظهار داشت: دولت جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های خود را برای اثبات حق انجام داده و تلاش‌ها را با جدیت تمام دنبال می‌کند. اما در این زمینه محدودیت‌هایی در صحنه سیاسی وجود دارد، ما تردیدی در حق‌بودن موضع خود نداریم و با جدیت آن را دنبال می‌کنیم چراکه در طول یک دهه و نیم اخیر ده‌ها هزار حاجی در مناسک حج در قالب فجایع مختلف، کشته شدند.

جابری‌انصاری با اشاره به اینکه دولت عربستان خود را در حوزه حاکمیتی و مالکیتی سرزمین وحی می‌بیند تصریح کرد: به این دلیل این دولت هیچگونه پاسخگویی در این زمینه نداشته در حالی که این سرزمین متعلق به همه مسلمانان جهان است. مدیریت حج باید در اولویت اندیشمندان جهان اسلام باشد تا این احساس مالکیت و عدم پاسخگویی عربستان خاتمه یابد.

معاون عربی و آفریقا وزارت امور خارجه تصریح کرد: اولویت ما از ابتدای فاجعه منا در رایزنی با کشورهای مختلف و تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی برای رسیدگی به فاجعه بود اما این امر متوقف در این کمیته بین‌المللی نیست چراکه دولت عربستان در برابر شکل‌گیری هر نوع کمیته‌ای مقاومت کرده است.

جابری‌انصاری ادامه داد: در واقع در کنار این کار پیگیری حقوقی و قضایی این موضوع در دستور کار ایران است و اگر امکانات کمیته بین‌المللی فراهم نباشد کمیته بین‌المللی مستقلی ابعاد مختلف این فاجعه را جمع‌آوری می‌کند و به پیشگاه افکار عمومی و مؤسسات جهانی اعلام می‌دارد که این امر در دستور کار وزارت خارجه ایران و نهادهای مختلف با مناسک حج است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مسئله بحران سوریه اظهار کرد: مسئله بحران سوریه سه مسئله اساسی دارد که شامل سیاسی، امنیتی و انسانی است و هر گونه توافق و راه حلی باید این سه جنبه را در نظر بگیرد؛ جامعه سوریه مطالباتی در موارد سیاسی و امنیتی داشته که در کنار این 2 محور توجه به بعد انسانی نیز در مورد این بحران ضروری است.

معاون عربی و آفریقا وزارت امور خارجه افزود: در بعد امنیتی حضور و نقش‌آفرینی گسترده گروه‌های تروریستی امنیت سوریه، منطقه و جهان را بهم ریخته است و هر راه‌حلی بدون توجه به این امر ابتر است، در واقع مطالباتی از سوی بخش‌هایی از جامعه سوریه برای تغییر در بعد سیاسی نیز مدنظر است و در کنار این 2 مسئله توجه به بعد انسانی بحران سوریه ضروری و جدی است.

جابری‌انصاری با بیان اینکه ایران راه‌حل نظامی را در قبال بحران سوریه قبول ندارد، گفت:‌ راه‌حل سیاسی مسالمت‌آمیز مدنظر ماست و هرگونه راه‌حل و توافقی که جایگزین این باشد و بخواهد آینده ملت سوریه را تعیین کند، مورد قبول نیست.

وی خاطرنشان کرد:‌ هرگونه راه‌حلی برای این بحران باید تسهیل‌کننده رجوع به ‌آرای ملت سوریه باشد بنابراین با توجه به مجموعه این نکات و ملاحظات، جمهوری اسلامی ایران از هرگونه آتش‌بس و طرح صلحی که فاجعه انسانی جاری در سوریه را خاتمه دهد، یا محدود کند و زمینه‌های حل سیاسی بحران را براساس مراجعه به آرای عمومی ملت سوریه برای تعین آینده آنان مشخص کند، استقبال می‌کنند.

معاون عربی و آفریقا وزارت امور خارجه تصریح کرد: موضع ایران درباره توافق آمریکا و روسیه درباره حل بحران سوریه و اعلام نظر جزئی‌تر در مورد آن منوط به رایزنی با متحدانمان و کسب اطلاعات جزئی‌تر از توافق آمریکا و روسیه است.

جابری‌انصاری با بیان اینکه این توافق یکباره و به صورت پنهانی انجام نشده است، تصریح کرد: در مقاطعی روسیه برخی از چارچوب‌ها و نکات اصلی را در جریان گفت‌وگو به جمهوری اسلامی ایران منتقل کرد بنابراین این توافق یک امر ناگهانی نبوده است اما جمهوری اسلامی ایران در این گفت‌وگوها مشارکت نداشته و مسئولیتی برعهده جمهوری اسلامی ایران نیست در واقع مسئولیت ما نسبت به توافقی است که در شکل‌گیری آن مشارکت داشته باشیم.

وی تصریح کرد: هیچگونه تضمین نهایی در مورد طرح‌های صلح وجود ندارد به‌ویژه اینکه بحران سوریه یک بحران پیچیده با حضور بازیگران متعدد است که برداشت‌ها و منافع مختلفی دارند بنابراین راه‌حل سیاسی در این رویه منوط به توجه به مسئله تروریست و مهار گروه‌های تروریستی است که امنیت سوریه، منطقه و جهان نقد کرده‌اند.

معاون عربی و آفریقا وزارت امور خارجه ادامه داد: علاوه بر این آرای ملت سوریه باید مورد توجه قرار گیرد و برای اینکه بتوان در مورد این طرح نظر داد، باید ببینیم در عمل چه می‌‌شود و اکنون نمی‌توان حکم صادر کرد اما به‌طور کلی ما از توافقی که زمینه کنترل ابعاد فجایع انسانی سوریه و مراجعه به آرای عمومی را فراهم کند، استقبال می‌کنیم.

جابری‌انصاری درباره رایزنی‌های انجام شده میان ایران و ترکیه برای حل بحران سوریه گفت: مجموعه رایزنی‌های مستمری با دولت ترکیه از ابتدای بحران سوریه داشته‌ایم چراکه موضع ترکیه در تحولات سوریه تأثیرگذار است. ایران و ترکیه 2 دولت مهم اسلامی هستند و روابط و همکاری‌های دوجانبه ایران و ترکیه در مسیر ابعاد مختلفی بوده در واقع تفسیر دو کشور، تفاوت‌های آشکاری داشته است.

معاون عربی و آفریقا وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه سیاست ایران بر فراهم‌سازی زمینه هم‌افزایی ایران و ترکیه بر حل بحران سوریه بوده است، تصریح کرد: روند تحولات به گونه‌ای بوده که امکان بروز این سیاست ما را فراهم کند. در واقع ما ناامید نیستیم و امیدواریم که امکان مسامحه بیشتر فراهم شود.

جابری‌انصاری با اشاره به تحرکات بحرین اظهار داشت: دولت بحرین و اشغالگران سعودی سیاست‌های اجتماعی را در بحرین دنبال می‌کنند و به دنبال تحمیل اراده زورمندانه بر خواسته‌های مشروع و قانونی ملت بحرین هستند.

وی افزود: امیدواریم سران بحرین و اشغالگران سعودی به عقل بدیهی خود برگردند و مشکلات را پیش از این تشدید نکنند چرا که جمهوری اسلامی ایران بدون اینکه قصد مداخله در امور داخلی کشوری را داشته باشد از خواسته‌های قانونی و مسالمت‌جویانه ملت‌ها حمایت می‌کند و این سیاست را آشکارا ادامه می‌دهد