به گزارش افکارنیوز،

یحیی ابطالی معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات با اعلام خطر آلودگی مزارع گندم کشور به زنگ زرد گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی امسال کشور خطر آلودگی مزارع به بیماری وجود دارد.

 

 وی با بیان اینکه سرما و افزایش رطوبت زمینه را برای بروز بیماری زنگ زرد گندم فراهم می‌کند، اظهار داشت: شمال خوزستان از جمله مناطقی است که به شدت می‌تواند تحت الشعاع بیماری زنگ زرد گندم قرار بگیرند.

 

 وی با بیان اینکه بیماری زنگ زرد گندم پتانسیل خسارت‌زایی تا 50 درصد را به مزارع گندم دارد، گفت: 5 نوع قارچ کش برای مبارزه با این بیماری تهیه و تدارک دیده شده است.

 

ابطالی افزود: کشاورزان با مشاهده رنگ زرد برجسته بر سطح برگ گیاه بلافاصله به مراکز جهاد کشاورزی استان مربوطه مراجعه کنند و برای کانون کوبی علیه بیماری اقدام کنند.

 

زنگ خطی یا زنگ زرد

 

عامل مولد این بیماری گونه‌ای از بازیدیومسیتها به نام puccinia. Striiformis است. زنگ خطی منحصر به مناطق مرتفع و سردسیر است و در بسیاری از نقاطی که زنگ ساقه و برگ پایدار هستند، دوام می‌آورد. عامل بیماری‌زا در مناطقی که شب‌ها سرد است بهتر دوام می‌آورد. برای این قارچ میزبان واسطه شناخته نشده است. این قارچ علاوه بر گندم به چاودار و جو نیز خسارت‌های زیادی وارد می‌کند.

 

علایم بیماری

 

علایم بیماری متفاوت می‌باشد و معمولاً در اوایل بهار زودتر از زنگ ساقه و برگ ظاهر می‌شود. جوش‌ها به رنگ زرد بوده و اصولاً روی برگ‌ها و خوشه‌ها پدید می‌آیند و اغلب به صورت خطوط مشخص و منظمی قرار می‌گیرند. اسپورها به قطر ۳۰ - ۲۰ میکرومتر، زرد نارنجی رنگ و کروی می‌باشند. دیواره ضخیم و خاردار دارند و دارای ۱۲ - ۶ سوراخ تندش هستند. روی خوشه گندم جوش‌ها در سطح شکمی گلومها تشکیل شده و بذر گاهی آلوده می‌شود. این بیماری یکی از خطرناک‌ترین بیماریهای غلات در ایران است و اپیدمی‌های آن هر ۵ - ۳ سال یک‌بار خسارت‌های شدید ایجاد می‌کند.

 

مبارزه

 

برای مبارزه با این قارچ، قارچ کش های زیادی مورد استفاده قرار گرفته و نتایج هر کدام نسبتاً رضایت بخش است. مانند propiconazole، flutiafole، Triadimefon، Tebuconazole.