به گزارش افکارنیوز،

با توجه به ورود آب به دریاچه و سد دز در شمال استان خوزستان امکان وقوع سیلاب در مناطق مختلف استان افزایش یافت.

علی کرمی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: سیل، توفان و تگرگ روزهای اخیر در دزفول به 535 رأس دام سنگین و 510 رأس دام سبک صدمه وارد کرد.

وی افزود: محصولات باغی، گلخانه‌ها، زیرساخت‌ها و سازه‌های بخش کشاورزی از جمله ابنیه، تأسیسات و آبیاری، زهکش‌ها، مزارع و سایر تأسیسات در این شهرستان نیز دچار خسارت شده‌اند.

معاون جهاد کشاورزی دزفول عنوان کرد: در بازدید میدانی که توسط کارشناسان بخش کشاورزی انجام شد چهار هزار و 500 هکتار از اراضی گندم آبی دزفول بین 80 تا 100 درصد بر اثر سیل خسارت دیده است.

وی گفت: سیلاب اخیر به 24 هزار و 533 هکتار از اراضی و محصولات کشاورزی این شهرستان خسارت وارد کرده است و یک‌هزار و 45 رأس دام سنگین و سبک نیز در جریان سیلاب ناپدید شده‌اند.

غلامرضا نصرالله‌پور نیز اظهار کرد: با توجه به احتمال بازگشت سیلاب تا این لحظه مدارس 9 روستای این شهرستان تعطیل شده و دانش آموزان مدارس را ترک کردند.

رئیس اداره آموزش و پرورش دزفول افزود: مدارس روستاهای زاویه مشعلی، خرسون، حمودی و مرادی و نیز روستاهای بهروزی و پیروزی در اطراف پل حمیدآباد در مسیر جاده دزفول ــ شوش همچنین مدارس روستاهای بنه عاتی و بنه علوان و روستای امیرالمؤمنین(ع) روز شنبه تعطیل شدند.

اداره آب و فاضلاب خوزستان نیز اعلام کرد دبی رودخانه دز در صبح روز شنبه حدود یک‌هزار مترمکعب بر ثانیه می‌باشد که این میزان با باز کردن دریچه‌های سد دز در شهرستان اندیمشک به 1200 مترمکعب افزایش خواهد یافت.

طبق اعلام این سازمان با توجه به اشباع زمین‌های پایین‌دست رودخانه دز ناشی از طغیان روز پنجشنبه گذشته این رودخانه احتمال بروز خسارت وجود دارد.

 شدت سیلاب ناشی از بارندگی گسترده در جنوب و غرب کشور تا کنون خسارت گسترده بر تأسیسات شهری و کشاورزی استان‌های خوزستان، لرستان و ایلام وارد کرده است.

حجم ذخیره آب در دریاچه و سد دز در اندیمشک پس از 50 سال به کم‌سابقه‌ترین میزان خود رسید و سبب انتقال آب مازاد به بسترهای آبی دیگر شمال استان خوزستان شد.