به گزارش افکارنیوز،

درجلسه شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون به ریاست غلامرضا شریعتی در ابتدای جلسه احمدرضا لاهیجان زاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان به عنوان دبیر شورا گزارش اجمالی از اقدامات انجام شده دستگاهها و اقدامات و برنامه هایی که در آینده برنامه ریزی شده است  با ذکر اعتبارات و اعداد موردنیاز ارائه نمود.

احمد لاهیجان زاده مدیر کل حفاظت و محیط زیست استان در چهل و سومین جلسه تخصصی شورای کیفی رودخانه کارون در سالن جلسات استانداری با اشاره به  ۱۱۲ جلسه  شورای حفاظت کیفی در استان که به طور تخصصی و عمومی بر گزار شده است اظهار کرد: بخشی از اهم موضوعات بررسی شده در این جلسات طرح فاضلاب شهری وبیمارستانی و زه آب های کشاورزی پساب پرورش ماهی همچنین طرح آبرسانی غدیر بوده است .

وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از شهر اهواز تصفیه خانه فاضلاب ندارد و این آلودگی‌ها به رودخانه کارون و تالاب شادگان ریخته می‌شودگفت:در حوزه فاضلاب های صنعتی،کارخانجاتی مثل شرکت کاغذ پرس و شکرهفت تپه همچینن آبلیموی عباس تصفیه خانه ندارند.

لاهیجان زاده عنوان کرد:پساب های کشاورزی  ۷۰متر کعب در ثانیه وپرورش ماهی ۱۵ هزار منر مکعب تولید فاضلاب دارند که در کارون ریخنه می شود.

مدیرکل سازمان محیط زیست خوزستان به انجام نمونه‌برداری ایستگاه‌های پایش رودخانه کارون اشاره کرد وافزود: برنامه جامع حفاظت کیفی رودخانه کارون با هدف کاهش آلودگی این رودخانه به تصویب رسیده است.

وی ادامه داد : باتوجه به اینکه تکمیل تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز،ساخت سدهای بهمنشیر و مارد ،طرح ۵۵۰هکتاری کشاورزی از قول های رئیس جمهور دراولین سفرش به استان بوده اما اکنون بی نتیجه مانده اند و با کمبود بودجه مواجه هستند .

لاهیجان زاده تصریح کرد:با توجه به اعتبار صد میلیاردتومانی از سوی وزارت خانه اولویت بندی هایی در کمیته کارشناسان شده است که کاهش آلودگی  آب کارون را به همراه دارد .

به گزارش اهواز نوین مهردادنیکومعاون امور اقتصادی استانداری خوزستان درجلسه شورای حفاظت از رودخانه کارون با بیان اینکه طرح احیای کارون با عتباری بالغ بر ۹۰میلیاردتومان ابلاغ شده است اظهار کرد :در مطالعات طرح احیای کارون باتوجه به مطالعات انجام شده در خصوص اولویت های سال جاری در پنج ساله برای کلیه دستگاه های اجرایی مرتبط چشم انداز خوبی را برنامه ریزی کرده است .

نیکو افزود:با توجه به اعتبار کمی که به استان خوزستان جهت احیای رودخانه کارون تخصیص داده شده است ناگزیرمجبور به اولویت بندی طرح های برزمین مانده شدیم  لذا با مطالعات انجام شده سهم بالای آلایندگی تصفیه خانه شرق اهواز بیش از طرح های دیگر بود که مبلغ ۵۰میلیارد را مصوب کردیم .

معاون امور اقتصادی استانداری خوزستان ادامه داد : جهت تکمیل تصفیه خانه فاضلاب ملاثانی نیز سه  میلیارد تومان اعتبار برنامه ریزی کردیم همچنین خرید تجهیزات آزمایشگاهی یک ونیم میلیارد و توسعه کشاورزی حفاظت سه میلیارد پیشنهاد داده شد.

وی اضافه کرد: بررسی وضعیت فعلی، کمی و کیفی رودخانه کارون و سهم آلودگی‌هایی که از جهات مختلف به کارون سرازیر می‌شو یکی از اهداف شورای حفاظت کارون است.

معاون امور اقتصادی استانداری یا بیان اینکه با ساماندهی فاضلاب شهری و روستایی حوزه کارون و کرخه به استثنای شهر اهواز در حدود ۲۰درصد آلودگی رودخانه کارون کاهش می‌یابد عنوان کرد:جهت کاهش ۸۹درصدی آلودگی رودخانه کارون نسبت به وضع موجود ۸هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که برای اجرای طرح‌ها در این زمینه باید در برنامه ششم توسعه اعتبارات لازم دیده شود.