نهال گردو یکی از نهال‌های زود بارده و پرثمر می‌باشد خیلی زود به سن بلوغ می‌رسد و کمتر از سه الی چهار سال به باردهی اقتصادی می‌رسد. همین امر سبب بازگشت سرمایه‌هایی می‌شود که برای احداث باغ گردو هزینه کرده بودید. عمر باردهی درختان گردو بسیار زیاد است. آن‌ها می‌توانند بین پنجاه تا دویست سال محصولات باکیفیت و مرغوب را روانه بازار کنند. هزینه‌های پرورش گردو و نگهداری از باغ گردو نیز بسیار پایین می‌باشد و از طرفی قابلیت انبارداری و همچنین بازار فروش میوه گردو بسیار گسترده است.

تمام این‌ها بخشی از مزایایی پرورش گردو می‌باشند که موجب شده باغداران زیادی اقدام به خرید نهال گردو و کاشت آن نمایند. در نهایت با توجه مزیت اصلی تولید گردو یعنی قیمت بالای آن، می‌توان گفت که اگر باردهی باغ زیاد باشد، سود حاصله نیز به‌شدت افزایش خواهد داشت؛ لذا پیشنهاد ما به باغداران عزیز خرید گونه‌های برتر و اصلاح شده نهال گردو می‌باشد؛ زیرا این ارقام باردهی در حدود 3 تا 5 برابر ارقام قدیمی و سنتی گردو را پی خواهند داشت که حتی در بعضی از باغات قدیمی این عدد می‌تواند به 10 برابر نیز برسد.

اکنون بسیاری از باغات قدیمی و سنتی گردوی ایران باردهی در حدود 1 تن در هکتار دارند اما جالب است بدانید که باردهی ارقام جدید و برتر گردو با کاشت اصولی و مهندسی شده به 8 الی 10 تن در هر هکتار می‌رسد.

با وجود چنین باردهی و باتوجه‌به قیمت بالای گردو در بازار، با یک‌ضرب ساده می‌توانید به سودآوری این ارقام برای باغدار پی ببرید. در ادامه به معرفی پرطرف‌دارترین ارقام جدید گردو می‌پردازیم.

 

برخی از ارقام برتر و اصلاح شده نهال گردو:

همان‌طور که گفتیم، خرید نهال گردو اصلاح شده و برتر به دلیل برخورداری از کیفیت و مرغوبیت بالاتر و همچنین باردهی زیاد، از سودآوری بسیار خوبی نسبت به ارقام سنتی گردو برخوردار هستند. لذا چند مورد از بهترین ارقام گردو برای کاشت و احداث باغ گردو: نهال گردو ژنوتیپ، نهال گردو چندلر، نهال گردو فرنور و نهال گردو خوشه ای می‌باشند.

نهال گردو ژنوتیپ

یکی از نهال‌های گردو که در بین باغ‌داران از محبوبیت خاصی برخوردار است؛ نهال گردو ژنوتیپ می‌باشد. باردهی این نهال گردو نسبت به سایر نهال‌ها بسیار بیشتر است. چنانچه شرایط رشد این نهال مناسب باشد به مدت صد سال و میزان ده تن محصول مرغوب و باکیفیت به باغ‌دار تحویل می‌دهد. سوددهی این نهال بی‌نظیر است. 

نهال گردو فرنور 

اصلاح نهال گردوی فرنور پیوندی توسط متخصصین گیاه‌شناسی و حرفه‌ای باغ‌داری صورت گرفته است. به‌طوری‌که این نهال می‌تواند به میزان هشت تن باردهی با کیفیت داشته باشد. عمر اقتصادی و مفید این نهال گردو صد سال می‌باشد. سوددهی این نهال بسیار بالا است و سرمایه گذاری برای احداث باغ این نوع نهال گردو در مدت زمان کوتاهی شما را به سود سرشاری می‌رساند. 

نهال گردو چندلر 

این رقم آمریکایی بوده و به دلیل مقاومت مناسب در برابر سرما و باردهی بسیار خوب (6 تا 8 تن در هکتار) این رقم به‌عنوان یکی از پرفروش‌ترین نهال‌های گردو معرفی شده است. ارتفاع موردنیاز جهت کاشت این نوع نهال هفتصد تا هزار و پانصد متر از سطح دریا می‌باشد. این نهال در هوای نسبتاً سرد و همچنین هوای نسبتاً گرم مقاوم است. بررسی‌ها نشان داده است که بهترین زمان برای کاشت نهال گردو چندلر اواخر پاییز الی اواخر اسفند می‌باشد. رشد این نهال به‌صورت عمودی و نسبتاً سنگین می‌باشد؛ بنابراین حفظ فاصله پنج و نیم تا هفت متری بین نهال‌ها لازم و ضروری است 

نهال گردو خوشه‌ای 

این درخت نیز مانند درخت چندلر اصلاح شده و پس از سه سال باردهی خود را شروع می‌کند و به دلیل خوشه‌ای بودن گردوها باردهی فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. عمر مفید باردهی این نهال بیشتر از صد سال است. بهترین زمان برای کاشت این نهال اتمام فصل سرما می‌باشد. برای کاشت این نهال روش عمودی و فاصله هفت در هفت متر پیشنهاد می‌گردد. هرچند برخی متخصصین اذعان دارند که فاصله شش در هفت متر نیز برای کاشت این درختان مناسب است

 

نیازهای نهال گردو 

خاک: تحقیقات نشان می‌دهد بهترین خاک برای رشد نهال گردو خاک‌های شنی؛ رسی و لومی هستند. برای کاشت نهال گردو لازم است عمق خاک بیشتر از سه متر باشد. حتماً خاک شخم‌زده و دارای زهکشی مناسب باشد. برای باردهی بهتر درختان گردو حتماً خاک را با کودهای شیمیایی تقویت کنید.

نور: علاوه بر خاک مناسب نهال‌های گردو به نور مستقیم خورشید نیز نیاز دارند. در نظر داشته باشید باغی برای کاشت نهال گردو مناسب است که بتواند روزانه شش تا هشت ساعت نور مستقیم خورشید را به درختان برساند؛ بنابراین محل کاشت نهال‌ها باید حتماً نورگیر باشد. 

آبیاری: به‌طورکلی هر هکتار باغ گردو در مناطقی که در سال چهارصد میلی‌متر بارندگی دارند؛ بین هشت هزار تا ده هزار مترمکعب آب لازم می‌باشد؛ بنابراین لازم است هر هفت الی ده روز یک‌بار درختان را آبیاری کنید. میزان آبیاری درختان گردو با توجه به منطقه کاشت و سن درختان مشخص می‌گردد. بهتر است فصل پاییز و زمستان آبیاری را کم کنید. به دلیل بارندگی کم در فصل تابستان و بهار فاصله آبیاری را کمتر کنید. 

فواصل کاشت: معمولاً الگوهای کاشت نهال‌های گردو به‌صورت مستطیلی و مربعی هستند. در الگوی کاشت مستطیلی فاصله درختان شش در هفت متر می‌باشد. اما در الگوی کاشت مربعی فاصله درختان شش در شش متر است. انتخاب الگوی کاشت مربع و مستطیلی بر اساس نقشه زمین و همچنین طرح توجیهی راه‌اندازی باغ گردو معین می‌گردد.

خرید نهال گردو را از کجا باید انجام داد؟ 

شاید شما جز آن دسته افرادی هستید که تصور می‌کنید خرید نهال گردو مرغوب در هر مکانی امکان‌پذیر است. اما آنچه حائز اهمیت است توجه به اصالت و شناسه‌دار بودن نهال و همچنین ضمانت نهالستان می‌باشد. نهالستان میاندوآب نهال یکی از برترین نهالستان‌های کشور است که باغداران عزیز می‌توانند با خیال آسوده به خرید نهال بااصالت و مرغوب از این نهالستان اقدام کنند. 

تولید و پرورش تمامی ارقام اصلاح شده و برتر گردو در نهالستان میاندوآب نهال در شرایط عالی و زیر نظر کادر ماهر و متخصص صورت می‌گیرد و این افراد از مشاوره‌های پیش از خرید و انتخاب نهال تا مراحل کاشت و بهره‌برداری کامل از درختان در کنار باغداران خواهند بود

شما می‌تواند برای خرید نهال گردو، نهال انگور و سایر نهال‌ها با نهالستان میاندوآب نهال تماس بگیرید و اطمینان داشته باشید که متخصصین این نهالستان از مشاورات پیش از انتخاب و خرید نهال تا راه اندازی کامل باغ در کنار شما خواهند بود.

شماره تلفن: 09145530336 (مهندس دانیال رجبی)

همچنین می‌توانید با جستجوی عبارت "میاندوآب نهال" در گوگل یا مراجعه به وب‌سایت نهالستان میاندوآب نهال به آدرس www.m2bnahal.ir بررسی و مشخصات انواع نهال را مشاهده کنید.