در حال حاضر، تجهیزات و لباس ورزش به یک سبک زندگی تبدیل شده‌اند و باعث ایجاد اشتیاق به ورزش کردن می‌شوند. لباس‌های ورزشی نه‌تنها بسیار زیبا و شگفت‌انگیز هستند، بلکه کارایی تمرینات ورزشی را نیز بهبود می‌بخشند. لباس‌های ورزشی مناسب، لباس‌هایی هستند که وقتی تمرینات خود را شروع می‌کنید آن‌ها را فراموش می‌کنید. در مقابل، اگر لباس ورزشی راحت نباشد باعث می‌شود خیلی زود ورزش را رها کنید یا در حین تمرین احساس آزادی کمی داشته باشید. در ادامه با این موضوع آشنا می‌شوید که چگونه لباس ورزشی مناسب را انتخاب کنید.
 

1. لباسی را انتخاب کنید که متناسب با فعالیتتان باشد

اگرچه می‌توانید برای ورزش‌های مختلف، لباس یکسانی بپوشید اما اگر متناسب با فعالیت خود، لباس را انتخاب کنید ورزش برای شما لذت‌بخش‌تر خواهد بود. برای مثال، شلوارک‌های دوچرخه‌سواری دارای پد هستند و استفاده از آن‌ها باعث می‌شود که دوچرخه‌سواری در مسیرهای طولانی برای شما راحت‌تر باشد اما این لباس برای دویدن یا کلاس‌های ورزشی گروهی انتخاب مناسبی نیست.
از سوی دیگر، شلوارک رانینگ برای دوچرخه‌سواری نامناسب است زیرا هیچ پدی ندارد و احتمال جمع شدن و چروک شدن آن زیاد است. بنابراین، لباس‌هایی بپوشید که به‌طور خاص برای فعالیتی که انجام می‌دهید طراحی شده‌اند. در این صورت، ورزش کردن برای شما بسیار راحت‌تر خواهد بود. این اصل در مورد انتخاب کفش ورزشی نیز صدق می‌کند. بنابراین، اگر می‌خواهید در حراج، کفش طبی یا بوت بخرید یا در صورت خرید اینترنتی از نمایندگی فروش اسکیچرز و در هنگام خرید کفش اسکچرز زنانه و مردانه اصل علاوه بر قیمت به متناسب بودن کفش با تمرینات ورزشی خود توجه کنید.
 

2. احساس راحتی را در نظر بگیرید

 

 
لباس ورزشی نباید شما را محدود کند و همچنین باید دارای منافذ هوا باشد تا از گرم شدن بیش‌ازحد بدن جلوگیری کند. از سوی دیگر، لباس ورزشی به‌محض اینکه پوشیده می‌شود باید قابل فراموش‌شدن باشد و به‌صورت تخصصی برای فعالیت‌های خاص طراحی شده باشد. درزهای ضخیم، آستین‌های تنگ، لباسی که با هر بار خم شدن جمع می‌شود و مواردی ازاین‌دست می‌توانند موجب ناراحتی شما شوند و باعث گردند که از ورزش کردن لذت نبرید. بنابراین، مهم است که در هنگام خرید لباس ورزشی به‌راحتی آن توجه کنید.
 

3. به پارچه فتیله‌ای لباس توجه کنید

لباس‌های ورزشی از پارچه‌های مختلفی تهیه شده‌اند. برخی از آن‌ها از پارچه‌های پنبه‌ای قدیمی خوب ساخته شده‌اند و برخی از آن‌ها نیز از پارچه‌هایی ساخته شده‌اند که به‌صورت علمی طراحی شده‌اند. یکی از این پارچه‌ها، پارچه فتیله‌ای است که اجازه تعریق می‌دهد اما موجب خیس شدن لباس نمی‌شود. این پارچه عرق را از پوست دور می‌کند و از طریق موادی که دارد موجب تبخیر و از بین رفتن سریع عرق می‌شود. این امر به خشکی و راحتی پوستتان کمک می‌کند.
در مقابل، لباس‌های پنبه‌ای رطوبت ناشی از تعریق یا باران را مانند یک اسفنج جذب می‌کنند. وقتی پارچه پنبه‌ای خیس می‌شود سنگین و سرد می‌گردد، شکل خودش را از دست می‌دهد و به بدنتان می‌چسبد. نتیجه این مسئله، سرد شدن ماهیچه‌ها و گرفتگی آن‌هاست. بنابراین، اگر می‌خواهید بدوید، دوچرخه‌سواری کنید یا هر نوع ورزشی انجام دهید که موجب تعریق شما می‌شود لباس ورزشی‌ای را انتخاب کنید که از پارچه فتیله‌ای ساخته شده باشد.
 

4. برای رهایی از بوی بد، لباس ضد میکروب را انتخاب کنید

آیا تابه‌حال به این موضوع توجه کرده‌اید که هرچقدر لباس ورزشی خود را می‌شویید باز هم در هنگام پوشیدن آن و کمی گرم شدن، بوی بدی به خود می‌گیرد و این‌گونه به نظر می‌رسد که اصلا لباس شسته نشده است؟ این مسئله به این معنا نیست که لباستان کثیف است، بلکه نشان می‌دهد که میکروب‌ها در رشته‌های لباس به دام افتاده‌اند و شستشو نمی‌تواند آن‌ها را از بین ببرد.
شما می‌توانید از روش‌های شستشوی لباس ورزشی کمک بگیرید یا لباس را در سرکه سفید خیس کنید تا این بوی بد از بین برود اما ازآنجایی‌که این کار چندان عملی نیست بهتر است لباس‌هایی را انتخاب کنید که دارای خاصیت ضد میکروبی هستند. این لباس‌ها کمتر احتمال دارد بوی بدی بگیرند که حتی با شستشو هم از بین نرود.
 

5. برای حفظ ایمنی خود قابلیت دید لباس را در نظر بگیرید

 

 
اگر شب‌ها در فضای باز ورزش می‌کنید لباس شما باید برای سایر استفاده‌کنندگان از جاده قابل‌تشخیص باشد. این به این معنی است که لباسی را انتخاب کنید که رنگ روشن باشد و دارای نوارهای شبرنگ باشد. اگرچه لباس ورزشی با رنگ مشکی می‌تواند جذاب باشد اما اگر سایرین نتوانند آن را تشخیص دهند می‌تواند برای شما خطرناک باشد.
شما می‌توانید به این منظور از محصولات مختلف برند آندر آرمور استفاده کنید. این برند محصولات مختلفی ازجمله لگ ورزشی، هودی، تیشرت، کتونی و کفش مردانه را تولید می‌کند که برای ورزش بسیار مناسب هستند و اصل آن‌ها را می‌توانید از نمایندگی با قیمت مناسب بخرید.
 

6. از خود در برابر اشعه فرابنفش محافظت کنید

اگر در زیر نور آفتاب ورزش می‌کنید ممکن است لباس‌هایی که از شما در برابر اشعه فرابنفش محافظت می‌کنند برایتان مناسب‌تر باشند. اغلب 20 تا 30 دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید مفید است و می‌تواند باعث تولید ویتامین D شود اما اگر به نور خورشید حساس هستید، در جایی زندگی می‌کنید که نور خورشید بسیار قوی است یا قرار است به مدتی طولانی در زیر نور آفتاب باشید بهتر است از خود در برابر اشعه فرابنفش خورشید محافظت کنید.
مانند کرم‌های ضد آفتاب، لباس‌های محافظت‌کننده در برابر اشعه ماوراءبنفش نیز با استفاده از سیستم SPF درجه‌بندی می‌شوند و این بدان معناست که هرچه تعداد SPF لباس بیشتر باشد، محافظت‌کنندگی بیشتری نیز دارد.
درنهایت، یکی از نکات مهم برای سالم ورزش کردن و حفظ اشتیاق خود به ورزش این است که لباس ورزشی مناسب را انتخاب کنید. در بسیاری از اوقات ما ممکن است از یک لباس برای تمرینات ورزشی مختلف استفاده کنیم. این در حالی است که برای هر فعالیت ورزشی لباس ویژه‌ای طراحی شده است. از سوی دیگر، فتیله‌ای بودن پارچه لباس، خاصیت ضدمیکروبی و محافظت‌کنندگی آن در برابر اشعه فرابنفش برخی دیگر از ویژگی‌هایی هستند که لازم است در هنگام خرید لباس ورزشی به آن‌ها توجه کنید.
نویسنده: مینا معین اسلام