به گزارش افکارنیوز،

همانطور که از اسم این کوهستان پیداست- قارقالان در ترکی به معنای جایی است که در آن برف دائمی  وجود دارد- بخاطر ارتفاع زیاد تقریبا سه هزار متری بیش از نیمی از سال سرما در آن حکم فرماست و مملو از برف است.

روستای علم کندی به علت داشتن طبیعت بکر و زیبا، امروزه تبدیل به محل گردشگری شهرستان ماهنشان شده است.

مسیر علم کندی تا پای کوه جزء زیباترین مناطقی است که در استان زنجان میتوان دید. جویبارها و چشمه های فراوان، مسیری مملو از گل وگیاه و انواع گیاهان  دارویی مانند کاکوتی، چای کوهی(توکلوجه)گل پر، پونه،  و بیش از همه ریواسهای بزرگ و خوشمزه . اینجا سرزمین ریواسهاست.

گیاهی به نام ترکی سُوی شبیه شاخه درخت که پوستش را میکنند و میخورند و به همین خاطر نام سُوی (پوستش را بکن) به آن داده اند .

در اینجا بهار ,در خرداد ماه آغاز می شود  و در اواخر بهار و در اوایل تابستان منطقه بسیار زیبایی را می سازد و طبیعت این منطقه از اردیبهشت ماه رنگ سرسبزی را به خود می گیرد .برای رفتن به این منطقه ،ابتدا باید به  آبادی به تازگی تبدیل به شهر شده ی”پری”(تقریبا در ۱۵۰ کیلومتری غرب زنجان)برویم. بعد مسیرمان را به طرف روستای علم کندی ادامه دهیم  ۳۵ کیلومتر فاصله آنهم  جاده خاکی داریم.بعد از رسیدن به روستای زیبای علم کندی،۲ تا ۳ ساعت باید پیاده روی کنیم تا پای کوههای قارقالان برسیم ولی اگر اتومبیل شاسی بلند داشته باشیم یا از اهالی علم کندی کرایه کنیم ۴۰ دقیقه بیشتر راه نداریم.