به گزارش افکارنیوز،

علی خدائی عصر امروز در حاشیه همایش تخصصی شهرسازی ریل پایه که در دانشگاه زنجان برگزار شد با اشاره به وجود 10 هزار و دانشجو در دانشگاه زنجان اظهار کرد: تفاهم‌نامه طرح مطالعاتی امکان اتصال شبکه ریلی به دانشگاه منعقد می‌شود.

وی اضافه کرد: طرح امکان سنجی اتصال شبکه ریلی به دانشگاه زنجان فعلا یک طرح مطالعاتی است و در واقع باید امکان سنجی شود که قابلیت عملیاتی شدن دارد.

مدیرکل راه آهن شمال‌غرب کشور از وجود یک طرح و تفاهم‌نامه مربوط به سال 82 بین استان و راه‌آهن خبر داد و تصریح کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه قرار بود شهرک صنعتی علی آباد زنجان به شبکه ریلی متصل شود.

خدایی، طول مسیر ریلی پیش‌بینی شده برای اتصال به شهرک صنعتی علی‌آباد را 9 کیلومتر اعلام و مطرح کرد: براساس تفاهم‌نامه قرار بود زیرسازی‌های توسط استان انجام شود، که عملیاتی نشده است تا راه‌آهن نسبت به روسازی آن اقدام کند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر فقط دو تفاهم‌نامه توسعه شبکه ریلی وجود دارد که دومین تفاهم‌نامه همان دانشگاه زنجان است که در مرحله مطالعاتی قرار دارد.

مدیرکل راه آهن شمال‌غرب کشور از آمادگی راه‌آهن برای اتصال شبکه ریلی زنجان به شهرهای حومه خبر داد و بیان کرد: براساس این طرح می‌توان شبکه ریلی بین زنجان- سلطانیه و سلطانیه- زنجان ایجاد کرد که البته عملیاتی شدن آن نیاز به تضمین ضریب اشغال آن توسط مسؤولان دارد.

خدایی تبیین کرد: توسعه شبکه ریلی به دلیل فعالیت بخش خصوصی نیاز به تضمین ضریب اشغال دارد تا بتوان حداقل‌ها را تامین کرد.

وی با تأکید بر اینکه قطاری از مسیر ریلی شهر زنجان حذف نشده است، توضیح داد: برخی از قطارهای این مسیر جایگزین شده است.

مدیرکل راه‌آهن شمال‌غرب کشور ادامه داد: قطار پردیس زنجان با قطار توربو دیزل جاگیزین شده و در این مسیر به مسافران ارائه خدمت می‌کند.

خدایی با بیان اینکه قطار توربو دیزل با همان ظرفیت قطار پردیس ارائه خدمت می‌کند، تأکید کرد: این قطار در مسیر زنجان- تهران و بالعکس اقدام به جابه‌جایی مسافر می‌کند.