به گزارش افکارنیوز،

برای دسترسی مناسب به این غار ابتدا  10 کیلومتر جاده قدیم آب بخشان به گردنه بشم را طی نموده تا به مزرعه خوش آب و هوای شیر بند برسید و سپس 1/5کیلومتر جاده ای که در قسمت شرقی مزرعه است به طرف روستای جزن ادامه داده در ادامه جاده فرعی جدید الاحداث سمت چپ خود را 500 متر به طرف شمال می پیماید.

 

غار شیر بند دامغان کجاست + تصاویر

 

 

 دهانه غار در کمرکش کوهی صخره ای که از بستر رودخانه 50 متر ارتفاع دارد واقع گردیده است و  ساختمان این غار چون در یک رشته فلات آهکی قرار گرفته است دارای سازندگیهای فوق العاده شدید می باشد. 

مسیر اصلی غار به سوی شمال 350 متر امتداد دارد اما شعبه های فرعی متعددی به صورت تنگه های کوچک و مسدود و غیر مسدود از جناح های چپ و راست قرار دارند.

 

غار شیر بند دامغان کجاست + تصاویر

 

 

در این غار قندیل و ستون های زیبای آهکی به رنگ و اندازه های مختلف از سقف غار آویزان است که زمین شناسان قدمت سنگه و ستونها ی این کوه و غار را به 136 تا 190 میلیون سال قبل نسبت می دهند.

 

غار شیر بند دامغان کجاست + تصاویر

 

در دیواره های غار در اثر رسوب کربنات کلسیم محلول در آب اشکال بسیار سپید و زیبایی همانند گچ بری های کاخ ها و منازل بصورت گل کلمی و اجتماع بلورهای سوزنی شکل مناظر جالب توجه و زیبایی را بوجود آورده است که از شاهکارهای آفرینش است.

هوای داخل غار خنک، مرطوب و بسیار ساکن است به طوری که در قسمت‌های تحتانی غار کمبود اکسیژن وجود دارد.

 

غار شیر بند دامغان کجاست + تصاویر