عباس مقتدایی، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره امکان همگرایی اروپا و آمریکا  در گفت و گو با افکارنیوز اظهار داشت: اتحادیه اروپا پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تلاش فراوانی کرد تا بتواند به عنوان یک مجموعه سیاسی مستقل در سطح بین المللی فعالیت کند اما سیطره و نفوذی که آمریکا پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی داشت همچنان تداوم یافت و موجب شد تا برخی از کشورهای موثر اتحادیه اروپا از جمله انگلستان از این اتحادیه خارج شوند.»

وی براین باوراست که سیاست‌های یک جانبه‌گرایانه آمریکا آن‌هم برخلاف منافع اتحادیه اروپا و سایر قدرت‌های جهانی، اتفاقی است که درحال حاضر بسیار مشهود است.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: درحال حاضر کشورهای اتحادیه اروپا تمایل به مقابله در برابر سیاست‌های یک جانبه‌گرایانه دارند و آنچه که درجریان برجام، تعاملات منطقه‌ای خلیج فارس و غرب آسیا نیز رخ داد گواه آن بود که اروپا از آمریکا گله‌مندست اما ابزار لازم برای ابراز گله خود را ندارد و ناچاراست تحت سیطره آمریکا باقی بماند.

عباس مقتدایی بیان داشت: بررسی سیاست‌های حاضر مبرهن می‌کند که اروپا مایل است به آمریکا ضربه بزند تا سیاست‌های یک جانبه‌گرایانه‌شان را کاهش دهد اما شجاعت ابراز و ابزارلازم برای بیان آن را در سطح بین المللی ندارد. به بیان دیگر می‌توان گفت که درحال حاضر آمریکا به دنبال تضعیف اروپا و اروپا به دنبال تضعیف آمریکا است.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس درپایان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مستقل و موثر منطقه، جایگاه ویژه‌ای دارد و اروپا به خوبی این جایگاه را می‌شناسد به همین خاطر می‌توان گفت که اروپا اگر بخواهد ایران می‌تواند آن را نجات دهد.