به گزارش افکارنیوز،

 الیوت آبرامز، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، طی مصاحبه‌ای با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» تاکید کرد که کاخ سفید در صورت پیروزی دونالد ترامپ برنامه‌ای برای تغییر سیاست خود در قبال ایران ندارد.

آبرامز در پاسخ به سوال کریستین امان‌پور مجری سی‌ان‌ان مبنی بر اینکه «آیا فکر نمی‌کنید که آمریکا به سیاستی متفاوت برای محقق کردن خواسته های خود در قبال ایران نیاز دارد؟»، گفت: «نه اینطور فکر نمی‌کنم. فکر می‌کنم کارزار فشار حداکثری اثر عظیمی روی ایران داشته است. به صادرات نفتی یا ارز آن‌ها نگاه کنید که به چالش کشیده شده است».

او مدعی شد: «فکر می‌کنم آن‌ها قادر نخواهند بود چهار سال دیگر این وضع را تحمل کنند. بنابراین، فکر می‌کنم در مقطعی قرار گرفته‌ایم که آن‌ها آماده ورود به مذاکره هستند».

آبرامز اضافه کرد: «به نظرم اگر ما آمادگی خود را برای حفظ فشار حداکثری نشان دهیم، سیاست فشار به هدف خود دست پیدا خواهد کرد».

کریستین امان‌پور در مصاحبه با آبرامز تاکید کرد که ایران ۴۰ سال در برابر فشار حداکثری آمریکا و فشار حداکثری جامعه بین‌المللی شکست نخورده است. او پرسید: «آمریکا چگونه می‌خواهد به اهدافش در قبال ایران دست پیدا کند؟»

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران گفت: «همان‌طور که می‌دانید تحریمها ی قبلی توسط دولت اوباما کاهش یافت. تحریم‌های قبلی هیچ شباهتی به آنچه ما الان وضع کرده‌ایم، نداشتند. اثر تحریم‌های فعلی را می‌توانید در ارزش پول ایران، در اقتصاد ایران و عدم توانایی این کشور برای صادرات نفت ببینید. هیچ‌گاه چنین فشاری اعمال نشده است».

او سپس تحلیل‌ها در خصوص انزوای آمریکا در جامعه جهانی را رد کرد و گفت: «هنگامی که بحث تحریم مطرح می‌شود اینکه وزرای خارجه کشور‌ها در سازمان ملل چه می‌گویند، اهمیتی ندارد. تصمیم درباره پایبندی به تحریم‌های آمریکا توسط وزرای خارجه گرفته نمی‌شود، این تصمیم توسط ۱۰ هزار یا ۱۵ هزار رئیس شرکت، بانکدار، حقوقدان شرکت‌ها و موسسات مالی گرفته می‌شود. آن‌ها تحریم‌ها را بررسی می‌کنند و می‌گویند که نمی‌خواهند مرتکب چنین ریسکی شوند».

آبرامز این را هم مدعی شد که فشار علیه ایران در روز‌ها و هفته‌های آینده تشدید خواهد شد».

در حالی که ترامپ پیش از این از توافق برجام خارج شده و اقدام به اعمال تحریم های یکجانبه علیه کشورمان کرده، اکنون مدعی است که مایل است تا توافق جدیدی را با ایران منعقد کند.