به گزارش افکارنیوز،

 اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور روز گذشته در جلسه هیأت امنای دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به گزارش‌های ارائه شده توسط رئیس این دانشگاه مبنی بر جایگاه نخست کشوری و هفدهم جهانی دانشگاه صنعتی شریف در بخش ارتباط با صنعت، اظهار داشت: جایگاه هفدهم دانشگاه صنعتی شریف در ارتباط با صنعت جایگاهی بسیار مهم است البته این دانشگاه از ظرفیت‌های بسیار بیشتری برای افزایش ارتباط با بخش صنعت برخوردار است.

 وی با اشاره به شرایط خاص و خطیر پیش روی کشور، افزود: امروز از یک سو با بیماری کرونا و از سوی دیگر با مشکلات اقتصادی، تحریم‌های ظالمانه و فشار‌های متعدد روبرو هستیم و دانشگاه‌ها می‌توانند نقش تعیین کننده‌ای در این شرایط ایفا کرده و در عبور از تنگنا‌ها و چالش‌های موجود به مردم و مسئولین کمک کنند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به جلسات متعدد دولت با تعدادی از دانشگاه‌های اصلی کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف طی سال‌های اخیر،بیان کرد: در نتیجه ارتباط دولت با دانشگاه‌ها، خوشه‌هایی تشکیل شد و این خوشه‌ها بر موضوعات و مسائل اصلی کشور تمرکز کردند و پیشنهاداتی را نیز در حوزه‌های مختلف نظیر اقتصاد کلان و افزایش سرمایه‌های اجتماعی به دولت ارائه دادند.

جهانگیری ادامه داد: در مواجهه با حادثه سیل نیز رئیس جمهور دستور داد که مطالعاتی با محوریت دانشگاه تهران انجام شود و اقداماتی نیز در خصوص سد گتوند با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها به انجام رسید.

اقدامات دانشگاه شریف در حوزه احیای دریاچه ارومیه

معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه مطالعه و طراحی برنامه احیای دریاچه ارومیه نیز با محوریت دانشگاه صنعتی شریف دنبال شد، گفت: خوشبختانه دانشگاه صنعتی شریف اقدامات بسیار خوبی در حوزه احیای دریاچه ارومیه انجام داد و امروز دیگر دغدغه‌هایی که در خصوص این دریاچه در سال 92 وجود داشت از بین رفته است.

وی تصریح کرد: انتظار ما این است که گفتگو‌های دانشگاه‌ها هم با دولت، هم با جامعه و هم با صنعت و اقتصاد استمرار داشته باشد و ظرفیت‌های علمی دانشگاه‌ها در خدمت کشور قرار گیرد.

کمتر شدن ارتباط حضوری با دانشجویان تبعات منفی علمی دارد

وی در ادامه با اشاره به اینکه امروز بدلیل شرایط کرونایی بخش زیادی از آموزش مدارس و دانشگاه‌ها از طریق مجازی انجام می‌شود، گفت: البته ارتباط حضوری دانشجو با استاد بسیار تعیین کننده است و هرچه میزان این ارتباط حضوری کمتر شود ممکن است با تبعات منفی علمی همراه باشد. لازم است دانشگاه صنعتی شریف در این حوزه نیز چاره اندیشی کرده و راهکاری ارائه دهد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تفویض برخی اختیارات به هیأت امنای دانشگاه‌ها، تصریح کرد: خوشبختانه هیأت امنای دانشگاه صنعتی شریف متشکل از شخصیت‌های علمی کشور است که این افراد می‌توانند پشتوانه‌ای مناسب برای پیشبرد امور مالی و اداری این دانشگاه باشند.

تنوع بخشی به منابع مالی دانشگاه‌ها

وی با اشاره به شرایط سخت مالی و بودجه‌ای دولت، گفت: تنوع بخشی به منابع مالی دانشگاه‌ها و به طور خاص دانشگاه صنعتی شریف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که خوشبختانه اتفاقات خوبی در دانشگاه صنعتی شریف در این حوزه رخ داده است.

استفاده از توان مالی خیرین برای امور علمی

جهانگیری با اشاره به اینکه بانی ساخت برخی دانشگاه‌های کشور افراد خیر علاقمند به توسعه علم و دانش بوده‌اند، افزود: مجموعه‌ای از خیرین و افراد دارای توانایی مالی در کشور علاقمند هستند که منابع مالی خود را در امور علمی هزینه کنند که لازم است فراخوانی برای این گونه افراد تدوین شود تا بتوانیم از توانایی مالی آن‌ها در توسعه دانشگاه‌ها بهره‌مند شویم.

اساتید با دغدغه مالی روبه‌رو هستند

معاون اول رئیس جمهور همچنین با تاکید بر ضرورت توجه به نیاز‌ها و دغدغه‌های اساتید دانشگاه‌ها، گفت: دولت برای سال جاری تغییرات نسبتاً خوبی در افزایش حقوق اساتید ایجاد کرد که نسبتاً اصلاح مناسبی بود، اما متأسفانه به دلیل شرایط سخت اقتصادی و افزایش تورم، اساتید همچنان با دغدغه‌های مالی روبرو هستند.

وی در ادامه به شرکت‌های دانش بنیان نیز اشاره و خاطر نشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد مجموعه‌ای از شرکت‌های دانش بنیان که پشتوانه آن‌ها اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها نظیر دانشگاه صنعتی شریف بوده‌اند، توانسته‌اند بیش از سایرین نقش ایفا کنند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: روز‌های گذشته با حضور رئیس جمهور از 4 طرح مهم در حوزه علم و فناوری بهره برداری شد که یکی از این طرح‌ها تولید واکسن توسط تعدادی از جوانان فارغ التحصیل دانشگاه‌های کشور بود که به زودی شاهد استفاده از این واکسن‌ها در داخل و صادرات آن به خارج خواهیم بود.

وی با اشاره به یکی از دغدغه‌های موجود مبنی بر افزایش مالیات برنامه‌های پژوهشی اساتید و دانشگاه‌ها، خاطرنشان کرد: این موضوع هنوز در کمیسیون دولت در دست بررسی است که از آن‌ها خواسته‌ایم نسبت به افزایش مالیات تجدیدنظر شود و قطعاً میزان مالیات از آنچه تاکنون بوده بیشتر نخواهد شد تا برنامه‌های پژوهشی و علمی بدون دغدغه دنبال شود.