به گزارش افکارنیوز،

 «بهادر امینیان»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل ، قبل از ظهر امروز با استاد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان دیدار و در خصوص همکاری‌های آموزشی، فرهنگی و حمایت دولت ایران از روند صلح افغانستان، گفت‌وگو کرد.

امینیان نخست از سفر اخیرش به ولایت بامیان و همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های فرهنگی، آموزشی و خدماتی در این ولایت، به معاون رئیس جمهور افغانستان گزارش داد.

وی افزود: بیمارستانی که توسط جمهوری اسلامی ایران در ولایت بامیان احداث می‌شود به زودی اتمام و به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گفته وی با تکمیل شدن کار این پروژه، خدمات درمانی بهتر در این بیمارستان تخصصی، به ساکنان ولایت بامیان عرضه خواهد شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران، در خصوص گفت‌وگوهای صلح افغانستان تأکید کرد که دولت جمهوری اسلامی ایران از روند صلح افغانستان خصوصا از موضع دولت جمهوری اسلامی افغانستان راجع به حفظ نظام جمهوریت و حفظ دستاوردهای دو دهه گذشته، حمایت می‌کند.

در این دیدار، سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور افغانستان از موضع جمهوری اسلامی ایران در رابطه با روند صلح و حمایت از موضع جمهوری اسلامی افغانستان قدردانی کرد و گفت که  استقرار صلح و برقراری ثبات و امنیت در افغانستان  به نفع همه کشورهای منطقه است.

معاون رئیس جمهور افغانستان با اشاره به حمایت و همکاری کشورهای منطقه از پیشرفت روند صلح افغانستان، از کشورهای عضو گروه حامی صلح افغانستان مانند؛ آلمان، نروژ، ازبکستان، اندونزی و پاکستان یاد کرد و افزود که جمهوری اسلامی ایران نیز می‌تواند در این راستا همکاری‌های لازم را داشته باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین تأکید کرد که این کشور آمادگی دارد که با دولت جمهوری اسلامی افغانستان در بخش‌های آموزش، تحصیلات عالی و همچنین دانشگاه کابل همکاری داشته باشد.

وی ابراز علاقه‌مندی کرد که این همکاری‌ها از طریق امضای تفاهمنامه توسط وزارت‌های مربوطه مورد پیگیری قرار گیرد.

معاون رئیس جمهور افغانستان همکاری در بخش آموزش، تحصیلات عالی و ارتقای سطح روابط فرهنگی میان ایران و افغانستان را، یک ضرورت اساسی خواند و نسبت به تداوم همکاری‌ها تأکید ورزید.