به گزارش افکار نیوز به نقل از مهر، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی که امروز سه شنبه در محل وزارت خارجه برگزار شد در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه برخی نمایندگان مجلس به دنبال طرحی برای بازنگری در روابط با امارات به دلیل اظهارات و گستاخی های این کشور هستند و پیشنهاداتی را مبنی بر کاهش روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی از جمله اعزام توریست به امارات را مطرح کرده اند تصریح کرد: روابط با همسایگان جزء اولویت های سیاست خارجی ما است و باید همواره به دنبال راه های جدید همکاری باشیم و این همکاری ها می تواند منجر به تامین همکاری و ثبات شود.

وی افزود: اگر در برخی اظهارات ادعاها و مطالبی به صورت نسنجیده مطرح شود توصیه جدی می کنیم که خودداری کنند چون نمایندگان مجلس ایران به عنوان نمایندگان مردم ممکن است بر اثر ادامه برخی گستاخی ها تصمیماتی را در رابطه با همکاری با برخی کشورها داشته باشند.

مهمانپرست گفت: توصیه می کنیم کاری نشود که به روابط این کشورها و جمهوری اسلامی ایران خدشه وارد کند که این متوجه مقامات برخی کشورهای منطقه است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: نباید مردم ما را به مسیری هدایت کنند که این کشورها از منافعی که می تواند از رابطه با ایران داشته باشند محروم شوند.

مهمانپرست در رابطه با سفر رئیس جمهور به جزیره ابوموسی تاکید کرد: همانطور که بارها اعلام کرده ایم بحثجزایر سه گانه مربوط به حاکمیت ملی کشور ما است و سفر رئیس جمهور به ابوموسی در چارچوب اعمال حاکمیت ملی و سفر استانی صورت گرفت و اظهارات متفرقه و نسنجیده افراد دیگر درباره جزایر را نخواهیم پذیرفت.

وی گفت: این موضوع همیشه جزء مسائل حاکمیتی ملی ما بوده و در آینده نیز در چارچوب مسائل داخلی به آن خواهیم پرداخت.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اینکه جزایر سه گانه متعلق به ایران است و در تاریخ طولانی کشور ما جزء لاینفک سرزمین های ایران بوده و خواهد بود، گفت: برخی دوستان ما در کشورهای عربی به تحریک برخی کشورهای فرامنطقه ای برای تغییر نام خلیج فارس و کار بردن نام جعلی برای آن تلاش می کنند، ما یادآوری می کنیم که در توطئه قدرت های بزرگ بازی نکنند و به حقایق تاریخی تسلیم شوند.

وی در رابطه با مذاکرات آتی با گروه ۱ + ۵ اظهار کرد: همانطور که بارها اعلام کرده ایم ما با حسن نیت وارد مذاکرات شده ایم و انتظار ما از طرف مذاکره این است که با حسن نیت و روحیه همکاری مذاکرات را دنبال کند.

مهمانپرست با اشاره به مذاکرات قبلی ایران با گروه ۱ + ۵ در استانبول گفت: خوشبختانه در استانبول شاهد روحیه همکاری بودیم و امیدواریم این روحیه حفظ شود تا نتایج مطلوبی حاصل شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوالی در رابطه با اقدام سفارت کانادا در تعطیل کردن بخش صدور ویزای این سفارتخانه از احتمال عمل متقابل بعد از بررسی موضوع خبر داد و گفت: اگر این اقدام در جهت مخالفت با منافع ملی ما باشد پاسخ مناسبی دریافت خواهند کرد.

وی همچنین از برگزاری سران عدم تعهد در تهران و در نیمه اول شهریور ماه سال جاری خبر داد.