به گزارش افکارنیوز،

نشریه آمریکایی «نشنال اینترست»، در یادداشتی به قلم «جین هیلی» به روایت‌های مختلفی که درباره وضعیت بیماری کرونای «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا مطرح می‌شود اشاره کرده و نوشته وی اولین رئیس‌جمهور آمریکایی نیست که در مورد سلامتی خود دروغ می‌گوید. 

در ابتدای این یادداشت آمده است: ترامپ قطعاً سرحال و شاد به نظر می‌رسد اما حماقت است که این ادعا‌ها را باور کنیم؛ نه به دلیل حرف‌های عوام‌فریبانه و دوگانه‌ای که از جمعه هفته گذشته یعنی از زمان ابتلای او به کرونا شنیده‌ایم بلکه به دلیل سابقه دروغ‌گویی‌های مقامات درباره سلامت رؤسای جمهور آمریکا. 

هیلی در یادداشت خود نوشته، معروف‌ترین سناریوی شناخته شده سکته «وودرو ویلسون»، بیست و هشتمین رئیس‌جمهور آمریکا در اکتبر سال ۱۹۱۹ است که باعث شد وی تا پایان دوره ریاست جمهوری خود در بستر بیماری به سر ببرد و تقریباً ناتوان شود. به طوری که همسر او به عنوان رئیس‌جمهور موقت آمریکا انتخاب شد. 

نویسنده در ادامه نوشته، «فرانکلین روزولت»، سی‌ودومین رئیس‌جمهور آمریکا  در مورد بیماری فلج اطفال خود که بیماری‌اش جزئی بود اکثر مردم را مطلع نکرد، وی این کار را به کمک ربودن دوربین‌های عکاسی توسط نیرو‌های سرویس مخفی که اجازه داده نمی‌شد از وی هنگام نشستن بر ویلچیر عکس بگیرند انجام داد. 

روزولت در حالی که چهار‌مین دوره ریاست‌جمهوری خود را سپری می‌کرد، با بزرگ شدن قلب و فشار خون شدید که زندگی او را تهدید می‌کرد مواجه بود و کاهش وزن شدید، سردرد، خستگی و ناتوانی در تمرکز داشت. 

سی‌ودومین رئیس‌جمهور آمریکا ۸۲ روز بعد از مراسم تحلیف جان خود را از دست داد و به گفته یک تاریخ نگار آمریکایی نامزد شدن او با شرایط بیماری یک تخلف اخلاقی وحشتناک بود. 

جین هیلی در این یادداشت همچنین آورده است که «جان اف کندی»، سی‌وپنجمین رئیس‌جمهور آمریکا نیز بیماری آدیسون و یا اختلال غده فوق کلیوی داشت که به منظور نشاط شاداب نشان دادن خود به دروغ‌گویی در مورد این بیماری پرداخته بودند. در واقع نشاط و نیروی بقای وی به دروغ‌گویی درباره مشکلات بزرگ سلامتی او بستگی داشت. وی برای درمانی این بیماری مجبور به مصرف استروئید‌ها بود. 

گزارش‌ افشایی در مورد بیماری جان اف کندی بعد از بررسی‌های انجام شده در سال 2013 منتشر شد. 

جان اف کندی، در طول دوره ریاست‌جمهوری خود در زمان‌های پراسترس، مانند «بحران موشکی کوبا» در سال ۱۹۶۲ چندین دارو را مصرف می‌کرد. استروئید‌ برای بیماری آدیسون، مُسکن برای درد کمر و داروهای ضد‌اسپاسم برای ورم مخاط روده بزرگ، آنتی بیوتیک برای عفونت‌های دستگاه ادراری و آنتی هیستامین برای آلرژی از جمله دارو‌هایی بودند که وی مصرف می‌کرد. 

یکی از موفقیت آمیزترین اقدامات برای مخفی کردن یک بیماری در طول تاریخ ریاست‌جمهوری آمریکا جراحی سرطان «گروور کلیولند» در سال ۱۸۹۳ است، روایتی که کلیولند و وفادارانش موفق شدند بیش از دو دهه مخفی کنند. کلیولند در تابستانی، برای اولین بار در دوره دوم ریاست‌جمهوری غیر متوالی خود، پس از یک عمر سیگار کشیدن و جویدن دخانیات به یک عمل برای برداشتن تومور بدخیم از سقف دهان خود نیاز پیدا کرد. 

وی برای مخفی کردن این بیماری، داستان ماهی گیری در جزیره «لانگ» را مطرح کرد و یک عمل جراحی را در قایق دوستش انجام داد. تیمی متشکل از شش پزشک در زیر نور یک لامپ پنج دندان وی و تکه بزرگی از استخوان آرواره او را برداشتند. 

نویسنده این یادداشت نوشته اگر امروز نگرانی کمتری در مورد چنین فریبکاری‌هایی داریم به دلیل پیشرفت اخلاقی طبقه رهبری آمریکا نیست، بلکه به این دلیل است که پیشبرد چنین نقشه‌هایی بسیار دشوارتر شده است.

هیلی در پایان نوشت، امروزه برای ترامپ غیرممکن است که یک بازدید دو ساعته از بیمارستان را مخفی نگه دارد، چه برسد به اینکه یک ماهیگیری چند روزه برای انجام یک جراحی بزرگ را مخفی کند. اگر وضعیت سلامتی ترامپ بدتر می‌شد، «ملانیا ترامپ»، همسر وی به عنوان جانشین وی روی کار نمی‌آمد.