افکار نیوز:کنت کاتزمن در گفتگو با یک رسانه غربی در این باره گفت: همین که مذاکره کنندگان غربی قبول کردند ایران، غنی سازی ۵ در صد را در داخل داشته باشد خود نوعی عقب نشینی است زیرا که آنها در گذشته غنی سازی در داخل کشور را رد می کردند.

به گزارش مهر به نقل از سایت شورای روابط خارجی آمریکا، کاتزمن در پاسخ به این پرسش که ایرانی ها به دنبال چه تضمین ها یا اقداماتی هستند، گفت: از یک طرف اینکه ایرانی ها اعلام کرده اند نیاز به مقدار معینی اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده برای استفاده در پزشکی دارند. بنابراین آنچه که بحثمی شود این است که جمهوری اسلامی ممکن است موافقت کند تا غنی سازی بیست در صد خود را متوقف کند. اما جامعه جهانی باید به ایران تضمین بدهد که اورانیوم مورد نیاز این کشور برای مصارف پزشکی یا ایزوتوپهای دارویی برای استفاده های پزشکی را فراهم کند.

وی گفت: ایران می خواهد بداند آیا در صورتی که این کشور برخی سازش ها را انجام دهد بخشی از تحریم‌ها مثلاً تحریمهای نفتی از سوی اتحادیه اروپا که قرار است اول جولایی اجرایی شود برداشته خواهد شد یا خیر؟.

این کارشناس افزود: جمهوری اسلامی خواستار تضمین های کامل است مبنی بر اینکه این تحریمها یا به تاخیر بیفتد یا بطور کامل برداشته شود.

کاتزمن در بخش دیگری از این مصاحبه خاطر نشان کرد: به نظر من اجازه به ایران برای غنی سازی سبب ایجاد یک راه حل خواهد بود و فکر می کنم که گروه ۱ + ۵ نیز از ایران درخواست خواهند کرد تا بیست درصد را متوقف کند وبر این باورم که ایران هم توقف بیست درصد را قبول خواهد کرد.

وی همچنین به مخالفت‌ها در داخل اسرائیل علیه اقدام نظامی در برابر ایران اشاره کرد و گفت: اسرائیلی ها می دانند که آمریکا مخالفت اقدام نظامی در برابر ایران است و همچنین می دانند که گفتگوها با ایران در حال برگزاری است.

کاتزمن به نشست هسته ای در بغداد نیز اشاره میکند و می گوید: من فکر می کنم که انتظارات از این نشست بسیار بالاست. در حالی که این انتظارات از نشست استانبول پائین بود زیرا که نشست استانبول یکسال پس از توقف از سر گرفته شد.