به گزارش افکارنیوز،

 «عبدالله المعلمی» نماینده عربستان در سازمان ملل روز دوشنبه مدعی حمایت ایران از گروه‌های مسلح در منطقه شد و آن را نقض قوانین بین‌المللی توصیف کرد.

وی که در نشست خلع سلاح و امنیت بین‌المللی در مجمع عمومی سازمان ملل صحبت می‌کرد، گفت: «عربستان سعودی از عدم پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود بسیار نگران است.»

المعلمی اضافه کرد: «عربستان سعودی بار دیگر بر اهمیت دستیابی به یک توافق بین‌المللی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران در راستای کنترل و نظارت بر آن تاکید دارد که بر اساس این توافق از هرگونه اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه یا حمایت از تروریسم جلوگیری شود.»

برجام یا برنامه جامع اقدام مشترک سال ۲۰۱۵ میان ایران و ۵ عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به همراه آلمان امضا شد. بر اساس این توافق، به ازای کاهش فعالیت‌های هسته‌ای ایران و تشدید نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تمامی تحریم‌هایی که در برجام به آن اشاره شده بود لغو میشد اما پس از پیروزی «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، وی در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ خروج یکجانبه آمریکا از برجام را اعلام کرد.

دولت ترامپ پس از خروج از برجام سیاست فشار حداکثری علیه ایران را در پیش گرفت و اعلام کرد که هدف از این فشارها،‌ کشاندن ایران به پای میز مذاکره برای دستیابی به توافق بهتر است.

با گذشته بیش از ۲ سال از سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، واشنگتن هنوز به هدف خود برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره موفق نشده که همین موضوع با انتقاد شدید از دولت ترامپ در داخل و خارج از آمریکا همراه شده است.