به گزارش افکارنیوز،

 حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل بین‌الملل درباره لغو تحریمهای تسلیحاتی ایران گفت: قطعا تحریم‌های تسلیحاتی لغو خواهد شد و آمریکا نمی‌تواند آن‌ها را تمدید کند چراکه این تحریم‌ها زیر نظر شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای است.

وی افزود: با پایان یافتن تحریم‌های ایران ، این فقط آمریکاست که تحریم‌های خودش را یکجانبه ادامه خواهد داد و این انزوا، پیروزی بزرگ برای ایران تلقی می‌شود.

کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: دو کشور چین و روسیه با پیش نویس تمدید قطعنامه ۲۲۳۱ مخالفت و آن را وتو کردند، ایستادگی این دو کشور در کنار ایران، آمریکا را منزوی کرد و واشنگتن نتوانست تحریم‌های جدیدی را علیه کشورمان تمدید کند؛ در این میان کشور‌های اروپایی هم به دنبال آن هستند که برجام به قوت خودش باقی بماند و در چارچوب این قرار داد با ایران تعامل داشته باشند، هرچند اروپایی‌ها تحت فشار مستقیم ایالات متحده قرار دارند.

وی تصریح کرد: دونالد ترامپ از همه ابزار‌های فشارتا امروز استفاده کرده و تنها گزینه نظامی اش هم برای فشار به ایران منتفی است، ایران هیچ گاه در قدرت نظامی اش وابسته به کشور دیگری نیست و توانسته تسلیحات مورد نیاز خود را تولید کند؛ لغو این تحریم‌ها قطعا بر معادلات منطقه تاثیر خواهد گذاشت.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با اشاره به زمان لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران گفت که ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر ماه) ساعت ۳:۱۳ بامداد محدودیت‌های تسلیحاتی مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی می‌شود و آمریکا به رغم تمامی گردن کشی‌ها، حیله گری‌ها و اقدامات فراقانونی نتوانست کار خود را جلو ببرد و نشان داده شد که آمریکا اینقدر که عنوان می‌کند قدر قدرت نیست.