سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان خردادماه سال جاری با صدور بیانیه‌ای خواستار باقی ماندن تحریم تسلیحاتی اروپا علیه ایران تا پایان سال ۲۰۲۳ شدند. این کشورها در بیانیه خود اعلام کردند که «سه کشور اروپایی به اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ که توسط آن برجام در سال ۲۰۱۵ مورد تایید قرار گرفت پایبند هستند. اگر چه ما معتقدیم که برداشته شدن برنامه ریزی شده تحریم تسلیحاتی سلاح‌های متعارف در اکتبر آینده که در قطعنامه ۲۲۳۱ به آن اشاره شده پیامد‌های زیادی برای امنیت و ثبات منطقه خواهد داشت.»

این کشورهای اروپایی در ادامه بیانیه‌ خود اضافه کردند: «ما خواستار آن خواهیم شد که تحریم‌های اروپا درباره صادرات تسلیحات متعارف و فناوری موشکی تا سال ۲۰۲۳ پابرجا بماند. ما به این موضوع با هماهنگی تنگاتنگ با روسیه و چین که دو عضو باقیمانده برجام هستند و دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل و دیگر شرکای کلیدی خواهیم پرداخت.»

این در حالی است که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از ۲۷ مهر، همه محدودیت‌های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران و همچنین اقدامات و خدمات مالی مرتبط با آن و تمامی ممنوعیت‌های ورود یا عبور از قلمرو دولت‌های عضو ملل متحد که پیش از این علیه برخی از شهروندان و مسئولین نظامی ایران تحمیل شده بودند به صورت خودکار خاتمه یافت.

شهریار حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار خانه‌ملت در خصوص تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اروپا علیه ایران در شرایط فعلی، گفت: پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران در چارچوب برجام انجام گرفت. بر اساس آنچه که در برجام تعریف شده، تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران 27 مهرماه لغو شد و اگر کشورهای اروپایی در چارچوب برجام عمل نکنند قطعا توافق هسته‌ای را نقض خواهند کرد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: اگر اروپایی‌ها بخواهند در چارچوب برجام عمل کنند، نباید نسبت به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اقدام می‌کردند، آلمان و انگلیس و فرانسه از کشورهای عضو برجام هستند بنابراین با این اقدام خود برجام را مجدد نقض خواهند کرد.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به برجام پایبند بوده و در زمان‌های مشخص درباره برنامه هسته‌ی خود گزارش داده است لذا در این چارچوب تحریم‌های تسلیحاتی لغو شده و در این موضوع نیز حقانیت با جمهوری اسلامی ایران است.

حیدری معتقد است: متاسفانه شاهد نوعی بی‌انضباطی در کشورهای اروپایی حاکم است و آنها در صورت عدم تمکین به لغو تحریم‌های تسلیحاتی قوانین و مقررات بین‌المللی را نقض خواهند کرد.