به گزارش افکارنیوز،

محسن بهاروند بعد از ظهر امروز سه شنبه در حاشیه دیدار و گفت‌وگو با یوگنی ینین، همتای اوکراینی خود در تهران در خصوص سانحه هواپیمایی اوکراینی اظهار داشت: ما دور دوم مذاکرات بین اوکراین و ایران را برگزار کردیم که جلسه خوبی هم بود.

وی با بیان اینکه در خصوص مسائل مختلفی با همدیگر اشتراک نظر داریم، گفت: ما خواهان عدالت هستیم.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه تصریح کرد: درمورد جبران خسارت خانواده کسانی که جانشان را از دست دادند باید صحبت کنیم و در حال پیشرفت و پیگیری مسئله هستیم.

بهاروند بیان کرد: ایران گزارش سانحه را به زودی منتشر می‌کند و طرف‌های خارجی می‌بینند و اگر نظری راجع به آن داشتند با ما مطرح می‌کنند.

وی گفت: همه تلاش ما این بوده که گزارشمان فنی، مستقل و بی طرف باشد و اینطور هم خواهد بود. ما توافق کردیم که دور سوم مذاکرات را در اواخر نوامبر و در کی‌یف داشته باشیم.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه در خصوص میزان خسارت و نتایج آن گفت: برای دور بعد به رقم و مبلغ مشخصی می‌توان رسید و باید ابتدا بر روی اصول و مسائل حقوقی و قضایی کار انجام شود.

بهاروند تصریح کرد: باید در دوره‌های بعد به تدریج کارگروه‌های تخصصی را تشکیل بدهیم که در این مورد کار می‌کنیم تا دور بعد که مذاکرات انجام می‌شود، بر اساس گزارش آن کارگروه‌ها پیش برویم.

وی ادامه داد: این یک موضوع ساده نبوده و پیش از هرچیز یک مسئله انسانی است و وظیفه خودمان می‌دانیم که رسیدگی کنیم.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه با بیان اینکه اگر جرمی اتفاق افتاده به آن رسیدگی می‌شود، گفت: ترتیباتی خواهیم داشت که اتفاقات مشابه نه تنها در ایران بلکه در جهان صورت نگیرد و این در صورتی است که ترتیبات امنیتی و ایمنی هوایی تامین شود.

 
بهاروند اضافه کرد: دولت ها ممکن است درمورد اصول پرداخت به یک توافقی برسند. کنوانسیون‌ها و رویه‌های بین‌المللی را در نظر می‌گیریم و به یک معیار می‌رسیم و بعد از آن برای چگونگی پرداخت تصمیم می‌گیریم.
 
معاون طریف تصریح کرد: در این دوره که داشتیم فقط درمورد هواپیما صحبت کردیم ولی باز هم به عدد و رقم نرسیدیم. قرار شد که کارگروه روی این موضوع کار کند. کمی در مورد پرداخت غرامت به قربانیان صحبت کردیم. احتمالا در دور بعد بعد از رسیدگی به مقدنات حقوقی، رسیدن به اعداد و ارقام انجام خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این موارد همگی پروتکل‌هایی دارد که حقوق بین‌الملل تمام این‌ها را یکی یکی انجام می‌دهد.