به گزارش افکارنیوز،

«زهراب مناتسکانیان»، وزیر امور خارجه ارمنستان در مصاحبه‌ای با خبر‌گزاری روسی «ریانووستی» از موضع ایران درمورد صلح و امنیت منطقه تمجید کرد و آن را سازنده و مسئولیت پذیر خواند.

به نوشته خبرگزاری ارمنستانی «ارمنیا نیوز»، مناتسکانیان در این خصوص گفت: «ایران در منطقه ما کشور بزرگی است و بر خلاف ترکیه، در مورد امنیت و صلح منطقه‌ای موضعی مسئولیت‌پذیر و سازنده اتخاذ می‌کند.»

وزیر امور خارجه ارمنستان با اشاره به ابتکار ایران برای حل مناقشات قره باغ گفت: «در عین حال رؤسای مشترک گروه مینسک تنها قالب بین‌المللی برای میانجیگری و مذاکرات [درباره این مناقشات] هستند و نقش آنها در بیانیه مشترک ۱۰ اکتبر و بیانیه‌های بعدی ۱۷ و ۲۵ اکتبر مجدداً تأیید شد.»

گروه مینسک در سال ۱۹۹۲ با ریاست مشترک آمریکا، روسیه و فرانسه به منظور حل مناقشات میان جمهوری‌آذر‌بایجان و ارمنستان در منطقه «قره باغ کوهستانی» تشکیل شد. تاکنون تلاش‌ها برای حل مناقشه قره‌باغ در قالب این گروه بی‌نتیجه بوده است.

اخیراً نیز مذاکرات وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان با مشارکت این گروه که قرار بود روز پنجشنبه در ژنو برگزار شود به روز جمعه موکول شده است.

تاکنون طرفین در‌گیر در این منطقه سه بار یکدیگر را به نقض توافق آتش‌بس متهم کرده‌اند.

روز گذشته (چهارشنبه) سیدعباس عراقچی معاون وزیر خارجه و فرستاده ویژه جمهوری‌ اسلامی ایران به منظور معرفی و تبیین ابتکار ایران برای پایان دادن به اختلافات جمهوری آذربایجان و ارمنستان در مورد منطقه مورد مناقشه قره باغ وارد باکو شد. عراقچی بامداد امروز نیز به مسکو سفر کرد. وی پنجشنبه شب نیز مسکو را ترک کرد و راهی ایروان شد.