وندی شرمن مذاکره‌کننده ارشد دولت باراک اوباما در مذاکرات هسته‌ای که از منتقدان همیشگی اقدامات ترامپ در خصوص برجام بوده است، در خصوص بازگشت واشنگتن به این توافق می گوید: «مسیر دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای و مذاکره با ایران با وجود اقداماتی که دولت ترامپ علیه این توافق و ایران انجام داده است، مسیری دشوار خواهد بود.در هر حال، باید بپذیریم که ما الان در سال ۲۰۱۶ میلادی نیستیم و در سال ۲۰۲۰ و تقریبا ۲۰۲۱ قرار داریم!»

رمزگشایی از اظهارات وندی شرمن چندان دشوار به نظر نمی رسد! او در سخنانش بر روی دو مؤلفه به صورت همزمان تأکید کرده است، این‌که به لحاظ حقوقی پروسه بازگشت بایدن به برجام دشوار است و از سوی دیگر دموکرات‌ها دیگر تمرکزی بر روی نسخه اصلی برجام نداشته و به کسب امتیازات بیشتر از ایران می اندیشند!

این اظهارات شرمن در حالی بیان می شود که قبل از او نیز دیگر مشاوران و دیپلمات‌های دولت اوباما ( که در انعقاد برجام دخیل بوده اند ) تأکید داشتند که در صورت پیروزی بایدن در انتخابات، «بازگشت به برجام»را باید به«کسب امتیازات بیشتر از ایران» و «انجام مذاکرات همه جانبه با تهران» بر سر موضوعات موشکی، منطقه ای و … منوط کرد.

نکته دیگر این‌که شرمن در ادامه اظهاراتش، تأکید دارد که واشنگتن باید این مسیر را با همراهی شرکای اروپایی خود( آلمان، انگلیس و فرانسه) پیش ببرد. جالب است بدانیم «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان نیز هفته گذشته تأکید کرد که باید به فکر بسط توافق هسته ای و گنجاندن تعهدات بیشتر( برای ایران) در آن بود. به عبارت بهتر، واشنگتن و تروئیکای اروپایی قصد دارند«پوسته برجام» را باقی گذاشته و محتوای آن را تغییر دهند، به گونه ای که این توافق بتواند به سندی همه جانبه برای «مهار حداکثری ایران قدرتمند»تبدیل شود. نباید فراموش کرد که این«مهار حداکثری»  استراتژی مشترک دو حزب سنتی آمریکا در قبال کشورمان محسوب می شود. ترامپ قائل است که باید اجزا و مؤلفه‌های این استراتژی بازدارنده همه جانبه در چارچوب« اعمال فشار حداکثری» علیه ایران چیده شود و بایدن معتقد است باید بر روی  « اعمال فشار هوشمندانه» علیه کشورمان متمرکز شد. 

در هر حال، اظهارات شرمن، نقطه آشکار ساز«دبه جدید دموکرات‌ها» در قبال توافق هسته‌ای محسوب می شود! آن هم در حالی که مذاکره‌ای میان ایران و آمریکا صورت نگرفته و بایدن نیز اساسا در کاخ سفید مستقر نشده است! دموکرات‌ها در آینده‌ای نزدیک نیز  دو مؤلفه« سخت بودن بازگشت به برجام» و« تغییر شرایط زمانی نسبت به زمان انعقاد برجام» را به کرات مورد استناد قرار خواهند داد. این همان روش سنتی و همیشگی حزب دموکرات آمریکا محسوب می شود. در جریان برگزاری مذاکرات هسته‌ای میان ایران و اعضای ۱+۵ در ژنو و وین ( در بین سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵) نیز جان کری و شرمن مدام تأکید داشتند که دستان آن‌ها و دولت اوباما برای تعلیق تحریم‌های ایران تا حدود زیادی بسته است! جالب است بدانیم پس از انعقاد برجام،وزارتخانه‌های امور خارجه و خزانه‌داری آمریکا در اقدامی کاملا قابل پیش بینی، از شرکت‌ها و مؤسسات اعتباری در دنیا خواستند تا در عین رفع تحریم‌ها علیه ایران، مراقب ریسک سرمایه‌گذاری در کشورمان باشند! موضوعی که سبب شد بسیاری از کمپانی‌های کوچک و متوسط از سرمایه‌گذاری در ایران اجتناب کنند! 

شرمن درست می گوید! اکنون اوضاع با سال ۲۰۱۶ میلادی متفاوت است! امروز ملت ایران بیشتر از آن زمان نسبت به ماهیت وی و دیگر دموکرات‌هایی که در ظاهر شعار دروغین تعامل با ایران را سر می دهند، آگاه هستند! 

 حنیف غفاری