محسن فتحی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با افکارنیوز در مورد وضعیت شیوع ویروس کرونا و تصمیمات اتخاذشده دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا، بیان کرد: ستاد ملی مبارزه با کرونا تاکنون نظرات کارشناسی را به‌صورت واقعی اعمال نکرده و همیشه تصمیماتش جزیره‌ای و مقطعی بوده است. در برهه‌ای از زمان آن‌ها را انجام داده و درنهایت فهمیده آن تصمیم اشتباه بوده است. یعنی رفتار آزمون‌وخطا.

وی افزود: با تصمیماتی که ستاد ملی مبارزه با کرونا در 7 ماه اخیر گرفته است اکنون به اینجا رسیدیم که تست کرونا 12 هزار نفر مثبت و بیش از 450 نفر فوتی داریم. این مسئله بدین معناست که هیچ‌کدام از تصمیمات اتخاذشده مفید نبوده است. زیرا اگر مفید بود وضعیت بهتر می‌شد و ما نیز مانند سایر کشورها می‌توانستیم پاندمی کرونا را کنترل کنیم. اما متأسفانه هیچ کنترلی برای این بحران نیست.

این عضو کمیسیون بهداشت مجلس بیان داشت: ستاد ملی مبارزه با کرونا تاکنون نه از مجلس و نه از مرکز پژوهش‌ها نظر کارشناسی نخواسته و این ضعفی است که این ستاد دارد.

وی افزود: باید مشخص شود جزئیات این تصمیم چیست و رویکردها برای کسانی که مبتلا شدند، نیاز به قرنطینه دارند چیست یا کسانی که ازلحاظ اقتصادی در مضیقه هستند باید چه کنند. همچنین هنوز مشخص نیست که چطور قرار است رفت‌وآمد افرادی که تستشان مثبت شده است، رصد شود. مسئولان امر این باید دقت مضاعفی داشته باشند.

این نماینده بابیان این‌که بخشی از مردم جامعه نمی‌توانند دو هفته کسب‌وکار خود را تعطیل کنند زیرا درآمدی ندارند و این‌گونه نمی‌توانند امورات جاری خود را سپری کنند، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در هفته‌های اخیر در ویدیو کنفرانسی که با ستاد ملی مبارزه با کرونا داشتند صراحتاً بیان کردند که گروه‌های جهادی، بسیج و سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسه خیریه به میدان بیایند و به مبارزه با این ویروس کمک کنند زیرا ممکن است بخشی از جامعه نتواند دو هفته نیازهای جاری زندگی‌شان را تأمین کنند.

فتحی تاکید کرد: اگر این مجموعه‌ها پای‌کار بیایند قطعاً از مشکلات کاسته می‌شود. از طرفی بسیاری از افراد اقساط وام یا چک دارند. باید تدابیری اندیشیده شود که تاریخ وصول آن‌ها به تعویق بیفتد. درنهایت این اقدام باید کاملاً دقیق و بدون نقص باشد. بیانیه‌ای که رئیس‌جمهور مطرح کرد کلی‌گویی بود و تا زمانی که جزییات عنوان نشود نمی‌توان دقیق گفت که آیا پروتکل‌ها مفید خواهد بود یا بازهم با شکست مواجه می‌شود.