محسن فخری زاده یکی از بزرگترین و مهمترین دانشمندان صنعت دفاعی کشور بود که روز گذشته در آبسرد دماوند ترور شد و به مقام شهادت رسید.

به گزارش افکارنیوز، فخری زاده در طول دوران فعالیت و تلاش برای ایران کارنامه درخشانی برجای گذاشت و در همین دوران کرونا، کیتهای کرونای ایرانی به دست این دانشمند ایرانی ساخته شد. 

ترور محسن فخری زاده از سوی دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی نشان می دهد که دشمنان قسم خورده ملت ایران در آمریکا و اسرائیل تاب تحمل پیشرفتهای دفاعی کشور را ندارند و با این اقدامات سعی می کنند که جلوی پیشرفت ایران را بگیرند.

همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در پیامی به مناسبت شهادت محسن فخری زاده صادر فرمودند باید این جنایت پیگیری و مجازات قطعی عاملان و آمران آن در دستور کار و اولویت اصلی قرار گرفته و همچنین دستگاهها و نهادهای مختلف باید پیگیری تلاش علمی و فنی شهید فخری زاده در همه‌ی بخشهائی که وی بدانها اشتغال داشت باشند.

اما نکته مهم در ترور و به شهادت رساندن محسن فخری زاده این است که این جنایت توسط چه کسانی انجام شد و چه هدفی را دنبال می کرد.

بر اساس مدارک و اسنادی که در گذشته نیز رسانه ای شده بود محسن فخری زاده جزو 500 دانشمند برجسته جهان بود که سالها پیش نیز اسرائیلی ها درباره او سخن گفته و وی را در لیست ترور خود قرار داده بودند.

آمریکایی‌ها، وی را صندوقچه اسرار برنامه هسته‌ای ایران قلمداد می‌کردند که همواره در تعیین موضع ایرانی‌ها در مذاکرات، نقشی مخفیانه، ولی مؤثر داشته‌است. 

اسرائیلی ها هم که بارها درباره وی سخن گفته بودند و حتی خبرنگار شبکه سعودی ایران اینترنشنال در سرزمین‌های اشغالی نیز گفته بود که «نام محسن فخری زاده در اسراییل آشنا بود».

بنیامین نتانیاهو در سال 2018 به شکل علنی عنوان کرده بود که نام او را به خاطر بسپارید، فخری‌زاده، که این موضوع نشان می دهد اسرائیل نقشه ای برای حذف فیزیکی این دانشمند ایرانی داشته است.

شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل هم اعلام کرده است موساد، ارتش و دولت بنیامین نتانیاهو برای تشدید عملیات پنهان علیه ایران با این آگاهی برنامه‌ریزی کرده‌اند؛ دوم آذرماه ۹۹ هم، رسانه‌های اسرائیل خبر از سفر پنهانی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و یوسی کوهن، رئیس سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد) و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به عربستان سعودی دادند.

احسان مهرابی، کارشناس بی‌بی‌سی در این باره می‌گوید: «ترور فخری‌زاده نمی‌تواند با نشست بن‌سلمان، نتانیاهو و پمپئو در عربستان بی‌ارتباط باشد».

علیرضا سلیمی از نمایندگان مجلس در خصوص اهداف پشت پرده ترور محسن فخری زاده می گوید که ترور شهید فخری زاده نشان داد دشمنان هرگاه زمینه نفوذ برایشان وجود داشته باشد، دست به اقدامات ضدبشری می زنند.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه نباید از عوامل زمینه ساز ترور در کشور غفلت شود، اظهار کرد: بر این اساس عده ای از تحلیل گران اعتقاد دارند بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاعات دانشمندان کشورمان را در اختیار تروریست ها و سرویس های اطلاعاتی موساد و سیا قرار داده اند.

وی با اشاره به اینکه ترور شهید فخری زاده با هماهنگی رژیم صهیونیستی و ایالات متحده انجام شده است، ادامه داد: در این بین باید اذعان کرد این ترور پس از مذاکرات برجام انجام شد لذا این سوال وجود دارد که نتیجه مذاکرات چنین رخدادهایی است؟.

سلیمی تصریح کرد: متاسفانه برخی ساده دل‌ها تصور می کردند مذاکره راه حل همه مسائل است اما اکنون بدانند مذاکره امنیت دانشمندان را زیر سوال می برد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در خصوص برخی سوء استفاده های جریان های سیاسی از ترور انجام شده، افزود: ملت همراه و هم صدا هستند و این امر انسجام ملی و سرمایه بزرگ محسوب می شود؛ در این شرایط باید انتقام ملی از دشمنان گرفته شود تا آنها گستاخ تر نشوند.

نکته مهم و بعدی این ماجرا این است که همانطور که فرمانده سپاه و دیگر مسئولان کشور اعلام کردند افرای که شهید فخری زاده را به شهادت رساندند مطمئنا با پاسخ سختی مواجه خواهند شد و این موضوع در دستور کار قرار گرفته است.

آنچه مشهود است اینکه سازمان اطلاعاتی موساد با همرهی سازمان سیا در ترور شهید محسن فخری زاده دست دارند و مطمئنا مجازات سختی در انتظار صهیونیستها خواهد بود.