شهید مدرس همان کسی بود که فریاد میکرد این وکلایی که شما انتخاب کرده‌اید، شعورشان همین است. بروید آدم انتخاب کنید! همان کسی بود که وقتی رضاخان از او پرسید: حضرت آقا! در ورودی را ملاحظه فرمودید؟ مدرّس جواب داد: بله، مجسّمه‌ی شما را دیدم. درست مثل صاحبش دورو دارد ! همان کسی بود که هر کسی در ادارات دولتی کاری داشت و به او مراجعه میکرد نامه سفارشش را مینوشت و میگفت: من سفارش آن‌ها را می‌کنم؛ اگر کارشان انجام شد مرا دعا می‌کنند و اگر نشد می‌گویند: خدا مدرّس را حفظ کند.

او کار خود را انجام داد ولی وزیر فلان فلان شده انجام نداد؛ همانکه در پاسخ به عدم امضای قرارداد وثوق الدوله گفته بود من چیزی از سیاست نمی‌دانم، اما می‌دانم وقتی انگلیسی‌ها بخواهند استقلال ما را به رسمیت بشناسند، ما باید فاتحۀ خودمان را بخوانیم؛ او که در جواب اعتراض فرمانفرما به انتقادهای ایشان که چرا انقدر روی دم ما پا میگذارد، گفته بود به فرمانفرما بگویید: حدود دُم حضرت والا باید معلوم شود زیرا من هرجا پا می‌گذارم دُم حضرت والاست! مدرس کسی بود که در برابر اعتراض وزیر دارایی برای خرید سگهای انگلیسی مخالفت کرد آنهم به این دلیل که این سگها به محض دیدن دزد او را میگیرند ، خب به محض ورود اول شما را میگیرند جناب وزیر؛ همان کسی که هیچ عامل ارعاب و تهدید و تطمیع و فریب‌گری در او اثر نمی‌کرد. همان وقتی که علی‌الظاهر فضا را بر ضد او آن‌چنان متشنج کرده بودند که علیه‌ش شعار می‌دادند، او می ایستاد و حرف خودش را میزد. همان کسی بود که معتقد بود:

"شخصیت انسان به لباس نیست؛ به فهم و اندیشه و آگاهی اوست. اگر من حرف حق خود را آزادانه بیان می کنم، برای این است که چیزی ندارم که از دست بدهم و از کسی هم چیزی نمی خواهم اگر شما هم بار خود را سبک کنید و توقع را کم نمایید، آزاد می شوید".

اینها گوشه ای از خصوصیات یک نماینده‌ی خوب در مجلس است!

هر سالی که در آستانه انتخابات بودیم ، مشخصات اصلی انتخاب نمایندگان اصلح از دیدگاه رهبر انقلاب برایمان گفته شد، ویژگیهای نماینده اصلح و شاخصهای نماینده تراز انقلاب اسلامی منتشر شد، به ما گفتند که در بحث اعتقاد و التزام عملی، در محورهای اقتصادی، سیاسی، عملکردی و تخصصی، و مبانی اخلاقی و شئون نمایندگی چه خصوصیاتی را مد نظر قرار دهیم.

سخنان حضرت امام هم در زمینه اولویت بندی کارهای مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان بازنشر داده شد که : نمایندگان محترم مجلس قبل از پرداختن به لوایح و تبصره ها و مواد غیرضروری به فکر مسائل اصلی و کلیدی کشور باشند، و بر اساس اسلام عزیز در کمیسیون ها با طرح قوانین و لوایح به سمتی حرکت کنند که مشکلات اساسی کشور مرتفع، و سیاست های زیربنایی در امور فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در راستای کمک به محرومین و رفع استضعاف، به مورد اجرا درآید.(صحیفه امام ج ۲۱- ۷ خرداد ۶۷)

در نهایت نیز مردم به درخواست شما مبنی بر لیستی رای دادن لبیک گفتند و نمایندگان دور جدید، مطابق همان فهرست پیشنهادی شما به مجلس رفته و مشغول کارند. کاش اعتماد مردم را سرلوحه کارتان قرار دهید و هدفتان فقط و فقط خدمت باشد. نکند پشت میز مسئولیت که نشستید و حقوق نمایندگی نمک گیرتان کرد، یادتان برود از کجا آمدید و برای چه آمدید؟ نکند به جای آنکه برای رفع مشکلات مردم دنبال اصلاح و وضع قوانین و تحقیق و تفحص امور مهم دولت و وزرا و سازمانها باشید، حواستان برود به سمت لابی گری و تیم و باند درست کردن و رسیدن به پستهای بالاتر و ریاست کمیسیون و فلان دیوان و ...؟!

مردم در وضعیت معیشتی سختی قرار دارند؛ گرانی و تورم آه و ناله همه را درآورده است، لحظه ای نیست که خبر گران شدن فلان جنس و کالا را نشنویم؛ تعلیق وضعیت سرمایه گزاری در بورس و ارز و طلا و مسکن و ... همه را در تنگنا قرار داده است؛ کرونا و تعطیلی کسب و کار هم که شده قوز بالای قوز! فکری کنید به حال این مردمی که چشم امیدشان به شماست. شاید برای شما خیلی توفیری نداشته باشد که یک ماه بدون حقوق زندگی کنید و بفهمید که تعطیل کردن کسب و کار بدون اندیشیدن هیچ راهکاری برای آن یعنی چه ؟! ولی برای اکثریت مردم امری واقعا سخت و نشدنی است .

به هرحال اگر این دوره خوب کار کردید و فرجی شد و در کوتاه مدت اتفاقات خوبی افتاد، مردم باز هم در انتخابات آتی به شما و هم تیمی هایتان اعتماد میکنند و سکان امور را به شما میسپارند، ولی اگر شما هم بر خلاف ادعاهایتان عمل کردید و آب از آب تکان نخورد و بدتر شدیم و بهتر نه، دیگر باید عطای این کشور را به لقایش بخشید و هیچ انتظاری از مردم نداشت.

ما نماینده انقلابی و کار بکن میخواهیم نه نماینده نما! مثل تمام کسانی که به لباس و شغلشان خیانت میکنند و تنها نمایی ظاهری از آن را به یدک میکشند، شما نماینده نوعی هم در صورت خیانت به شغلت نماینده نما خواهی بود! چونان پزشک نمایان و معلم نمایان و روحانی نمایان و ...

من آنچه شرط بلاغ است با تو میگویم

تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال

صفورا ترقی