رحیم زارع نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست امروز کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰، گفت: در جلسه امروز اعضای کمیسیون مصوب کردند که چنانچه دولت بالاتر از سقف تعیین شده در بودجه، نفت بفروشد، درآمد آن را باید علاوه بر هزینه در طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای همچون حمل و نقل، تولید و... برای توسعه زیرساخت آموزشی هسته‌ای و همچنین تحقیقات از جمله در حوزه دفاعی هزینه کند.

وی افزود: علاوه بر این همچنین اعضای کمیسیون مصوب کردند که ۵۰ درصد از عوارض حاصل از فروش هر متر مکعب گاز طبیعی برای تامین و بازسازی سیستم گرمایشی ۱۰۰ هزار کلاس درس در مناطق محروم از طریق سازمان نوسازی مدارس هزینه شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ اظهار داشت:  اعضای کمیسیون در مصوبه امروز خود وزارت نفت را مکلف کردند تا ۲ ماه پس از تصویب این قانون الگوی مصرف گاز خانگی در اقلیم‌های مختلف کشور را تعیین و به هیئت وزیران ارائه کند.

زارع خاطرنشان کرد: همچنین بر اساس مصوبه امروز کمیسیون تلفیق ۳ درصد سهم مناطق نفت‌خیز و مناطق محروم کشور از درآمدهای نفتی تنها باید در بخش طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای هزینه شود.

وی افزود: علاوه بر این اعضای کمیسیون مصوب کردند که وزارت نفت میعانات گازی را در اختیار شرکت‌های پتروشیمی از طریق اعتبارات اسنادی داخلی قرار دهد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: همچنین اعضای کمیسیون تلفیق امروز مصوب کردند تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان از محل ۱۴ و نیم درصد سهم شرکت نفت از درآمدهای نفتی برای گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان و دیگر مناطق محروم کشور که گازرسانی در آن مناطق از متوسط کشور پایین‌تر است هزینه شود.

زارع خاطرنشان کرد: همچنین بر اساس این مصوبه هزینه گازرسانی به مدارس مساجد، حوزه‌ها و پایگاه‌های مقاومت بسیج و پاسگاه‌های نیروی انتظامی در این مناطق از محل اعتبار تخصیص یافته هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تأمین می‌شود.

به گزارش فارس؛ مصوبات کمیسیون تلفیق پس از تصویب در صحن علنی مجلس و تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل شده و برای اجرا ابلاغ خواهد شد.