«بِن ساسه»، سناتور جمهوریخواه ایالت نبراسکا روز جمعه در مصاحبه‌ای رادیویی خشم خود را از «دونالد ترامپ »، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا ابراز و وی را به داشتن احساس خوشحالی بعد از حملات چهار‌شنبه شب به کنگره متهم کرد.

به نوشته روزنامه «هافینگتون پست»، این سناتور آمریکایی که از هم‌حزبی‌های ترامپ است در این خصوص گفت: «همزمان که حمله چهار‌شنبه در تلویزیون نشان داده شد، دونالد ترامپ در حال قدم زدن در اطراف کاخ سفید بود و درباره اینکه چرا دیگر افراد تیمش به اندازه وی هیجان زده نبودند سردرگم شده بود.»

وی افزود: «آشوبگران در حال حمله به پلیس کنگره بودند و تلاش کردند وارد ساختمان شوند، این اتفاق افتاد و او (ترامپ) خوشحال شد.»

ساسه همچنین گفت «کنگره، بزرگترین نماد آزادی در جهان، به دست گروهی که توسط رئیس‌جمهور آمریکا تحریک شده‌ بودند، مورد هجوم قرار گرفت.»

این مقام جمهوریخواه در ادامه افزود هیچ شکی نیست که ترامپ یک شخص «از کار افتاده» است.

اظهارات این قانونگذار جمهوریخواه در حالی مطرح شده که یکی از خبر‌نگاران شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در حوزه کاخ سفید روز چهار‌شنبه به نقل از برخی منابع آگاه کاخ سفید گزارش کرده بود که ترامپ از بابت این حمله تا سر حد خود «ذوق و شوق» داشته؛ زیرا این اقدام موجب اختلال در تأیید آرای الکترال در کنگره شده بود.

چهارشنبه شب بود که هنگام بر‌گزاری جلسه مشترک کنگره آمریکا برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری، عده‌ای از هواداران ترامپ که در مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند، به داخل آن یورش بردند. در جریان این حادثه چهار نفر کشته و دهه‌ها نفر زخمی شدند.

با این وجود بعد از وقفه‌ای کوتاه، این جلسه بار دیگر بر‌گزار شد و پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا رسماً تأیید شد.

در پی این حوادث برخی از مقام‌ها و قانونگذاران دموکرات، ترامپ را به ترویج خشونت متهم کردند و خواستار استیضاح وی شدند. اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا هم پیش‌نویس لایحه استیضاح ترامپ را به خاطر سوء استفاده از قدرت و تحریک هوادارانش برای حمله به کنگره منتشر کردند.