نخست وزیر سابق قطر از کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس خواست تا به جای دامنه زدن به تنش‌ها باب گفتگو با ایران را باز کنند.

شیخ حمد بن جاسم آل ثانی در سلسله پیام‌های توئیتری گشودن در‌های گفتگو میان ایران و کشور‌های عربی را به منظور تنش زدایی در منطقه را خواستار شد.

این مقام پیشین قطر یادآور شد تقویت گفتگو‌ها میان طرفین در بحبوحه تنش آمریکا و ایران می‌تواند نتایج مثبت و مهمی را به بار آورد، زیرا این مذاکرات هم تنش‌ها در منطقه را فروکش می‌کند و هم به تقویت اعتماد طرفین می‌انجامد.

بن جاسم در پیام دیگری با یادآوری توافق صلح تازه میان قطر و ۴ کشور عربی و نیز روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا توصیه کرد فرصت گفتگو با ایران غنیمت شمرده شود و روی تنش کنونی میان آمریکا و ایران به ویژه با وجود دولت جو بایدن (رئیس جمهوری منتخب آمریکا) سرمایه گذاری نشود.

نخست وزیر سابق قطر به مقامات عربی تاکید کرد برای آغاز چنین مذاکراتی تردید به خود راه ندهند چرا که به حل و فصل تنش‌های منطقه‌ای کمک شایان توجهی می‌کند.

شایان ذکر است، بحران روابط میان چهار کشور عربی با قطر از ۲۰۱۷ با قطع کامل روابط دیپلماتیک عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین با این کشور آغاز شد. این کشور‌ها از پنج ژوئن ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کرده و این کشور را به صورت زمینی و هوایی تحت محاصره قرار داده‌اند. آن‌ها همچنین این کشور را به حمایت از تروریسم متهم کرده اند. دوحه با رد این اتهامات، همسایگان عرب خود را به تلاش برای دست اندازی به حاکمیت قطر و تسلط بر منابع آن متهم کرده است.