به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، امیر مصطفی سلامی جانشین معاونت عملیات ستادکل نیروهای مسلح و مقام ارشد ایرانی حاضر در دهمین اجلاس مشترک نظامی ایران و عمان که صبح امروز در تهران برگزار شد، طی سخنانی ضمن خوشامد به معاون ستاد فرماندهی ارتش سلطنتی عمان با مثبت ارزیابی کردن روابط بین دو کشور ایران و عمان گفت: به حمدالله روابط دو کشور و دو ملت در سایه پیوندها و مشترکات دینی تاریخی، فرهنگی، همجواری و اراده سیاسی رهبران دو کشور در تمام سطوح از استحکام خوبی برخوردار است و در همه زمینهها میتواند الگویی مناسب برای توسعه روابط با دیگر کشورها باشد.

سلامی با اشاره به همکاری‌های نظامی بین ایران و عمان تصریح کرد: رفت و آمدهای نظامی بین دو کشور نشان از این نزدیکی و تفاهم ایران و عمان دارد و برای همین باید با توسعه هرچه بیشتر روابط رفت و آمد مسئولان ارشد دو کشور را گسترش دهیم؛ مانند سفری که سال گذشته از سوی فرماندهان نیروی هوایی و دریایی عمان انجام شد که نتایج مثبتی هم در پی داشت.

وی خاطرنشان کرد: بدون شک این موارد زمینه‌های هرچه بیشتر تعامل دو کشور را توسعه می‌دهد و امیدواریم با حضور نمایندگان و متخصصان دو کشور در رزمایشات داخلی و طرفین(به عنوان ناظر) نیز به توسعه بیش از پیش روابط نظامی دوجانبه کمک کند.

مقام ایرانی حاضر در این اجلاس ادامه داد: در حال حاضر کمیته‌های متعدد همکاری‌های فیمابین به طور منظم در حال برگزاری است و انشاءالله ما در طی روز جاری و روزهای آینده دهمین اجلاس کمیته مشترک دوستی نظامی دو کشور را در تهران و در فضای صمیمی و دوستانه برگزار خواهیم کرد.

سلامی این موارد را نشان‌دهنده عزم جدی دو کشور برای ارتقاء همکاری‌های دوجانبه دانست و افزود: ما همواره ملاقات‌های سازنده‌ای با یکدیگر در طول اجلاس‌های گذشته داشتیم و در این اجلاس نیز مطمئنا نتایج آن رفت و آمدها و تعاملات به نفع دو ملت خواهد بود که به درستی در منطقه از آنها به عنوان دوستان قدیمی یاد می‌شود.

وی گفت: دو کشور ایران و عمان دارای علائق مشترک‌، نگرانی‌های مشترک‌، دیدگاه‌های مشترک و موضوعات جهانی دارای استقلال رأی در امور سیاسی برخورداری از حسن همجواری، حفظ احترام متقابل و روابط سازنده و صمیمی هستند و این نقاط قابل اتکا و کلیه اقدامات چندسال اخیر که از جمله مهمترین آنها برگزاری کمیته مشترک دوستی نظامی است، افق روشنی را از تعمیق روابط و تحقق اتحاد استراتژیک در منطقه ترسیم می‌کند.

جانشین معاون ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه همکاری‌های نظامی همیشه تأثیر مطلوبی بر همکاری‌های غیرنظامی و بالعکس دارد، گفت: نقطه عطف این همکاری‌ها باعثخنثی شدن توطئه‌های دشمن برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان شیعه و سنی شده و گسترش روابط دو کشور به ویژه در حوزه‌های نظامی به ضرر هیچ کشوری نخواهد بود.

سلامی افزود: امیدواریم در آینده نیز شاهد تداوم سیاست‌های حکیمانه کشور عمان در قبال مسائل دوجانبه منطقه‌ای و بین‌المللی باشیم چرا‌که نگرانی‌ها و نگاه کلان ما به مسائل منطقه به یکدیگر نزدیک است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس همین درک مشترک جمهوری اسلامی ایران مایل به افزایش رایزنی‌های بین دو کشور و استفاده از همیاری دولت عمان در برقراری ثبات در منطقه است چرا‌که منطقه ما بحرانها و جنگ‌های متعددی را پشت سر گذاشته که این حوادثدر نتیجه ماجراجویی و مداخله بیگانگان و قدرت‌های استعمارگر صورت گرفته و متأسفانه کلیه کشورها نیز از آن متضرر می‌شود.

وی سیاست ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی را حاصل جنگ روانی دشمن دانست و گفت: این راهبرد فرایندی برای بسترسازی زمینه پذیرش آنها نزد ملت‌ها و فروش نامحدود تسهیلات به کشورهای منطقه است و از طرف دیگر تثبیت حضور نیروهای بیگانه در منطقه را دنبال می‌کند.

این مقام مسئول در ستادکل نیروهای مسلح دستاویز قرار دادن تهدیدات غیرواقعی موشکی کشورهایی مثل ایران را دروغی برای توجیه حضور غیرواقعی و غیرقانونی دشمنان عنوان کرد.

وی افزود: سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصل توسعه برابری‌، عدالت و رعایت حقوق متقابل بر مناسبات بین‌الملل و نیز تحکیم و گسترش تبادل دوستانه با کشورها و ایجاد وحدت و همدلی بین مذاهب مختلف بنا شده و ایران با کشورهای صلح دوست و پایبند به روابط عادلانه روابط محکمی دارد و نیز صلح و دوستی با همسایگان و دیگر کشورها سرلوحه سیاست خارجی و جزء لاینفک راهبرد نظامی ایران است.

سلامی خاطرنشان کرد: در همین راستا توسعه مناسبات با همسایگان به ویژه کشور دوست و برادر عمان در خلیج فارس در سرلوحه برنامه‌های دولت ایران قرار داشته که امیدواریم این تعاملات به کل منطقه خلیج فارس تسری پیدا کند چرا‌که جمهوری اسلامی هیچ تهدیدی برای کشورهای همسایه نبوده اما در مقابل تهدید با اقتدار می‌ایستاد.

سلامی تنگه هرمز را شاهراه حیاتی برای تأمین انرژی مورد نیاز اقتصاد دنیا دانست و گفت: تأمین امنیت این منطقه از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است و بر همین اساس تلاش ما همواره بر این بوده که امنیت خلیج فارس حفظ شده و پایدار بماند و ما تمام توانایی کشور را در این امر به کار خواهیم گرفت.

وی در پایان ما معتقدیم امنیت منطقه تنها توسط کشورهای منطقه قابل تأمین است و حضور قدرتهای استعماری نه تنها به صلح و آرامش کمکی نمیکند بلکه مخل آن خواهد بود.