«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه دولت جدید آمریکا و «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه نهم بهمن ماه با یکدیگر به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند.

«پیتر استانو» سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) تایید کرد که بلینکن و بورل درباره احیای توافق هسته‌ای ایران نیز رایزنی داشتند.

«لارنس نورمن» خبرنگار نشریه «وال‌استریت ژورنال» مستقر در بروکسل این خبر را به نقل از استانو در صفحه توئیتر خود منتشر کرد.

پیتر استانو درباره جزئیات گفت‌وگوی بورل و بلینکن توضیح داد: «اولویت ما بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای با ایران است».

استانو اما با تکرار تمایلات مقام‌های دولت جدید آمریکا برای تغییر برجام، گفت: «بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و پایبندی ایران به آن، [فرصت‌ها برای گفت‌وگو درباره] دیگر موارد را ایجاد می‌کند».

این در حالی است که در بیانیه‌های منتشر شده از سوی وبسایت سرویس خارجی اتحادیه اروپا و خروجی وبگاه وزارت خارجه آمریکا، اشاره‌ای به گفت‌وگوی بورل و بلینکن درباره برجام نشده است.

بر این اساس، بورل و بلینکن همچنین درباره تقویت روابط آمریکا در دوره جدید با اتحادیه اروپا و همچنین بازگشت واشنگتن به توافق‌های بین‌المللی از جمله توافق اقلیمی پاریس گفت‌وگو کردند.

بلینکن هفته قبل در اولین نشست خبری خود، با تاکید بر لزوم بازگشت ایران به پایبندی به تعهدات برجامی، گفت از بازگشت به توافق هسته‌ای به عنوان بستری برای مذاکرات و توافق گسترده‌تر استفاده می‌کنند.

وزارت خارجه روسیه نیز طی بیانیه‌ای در واکنش به این اظهارات، با اشاره به تداوم نظارت دقیق آژانس اتمی بر برنامه هسته‌ای ایران، تاکید کرد بازگشت آمریکا به برجام نباید بهانه‌ای برای تغییر توافق یا اعمال الزامات بیشتر بر تهران باشد.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز جمعه در نشست خبری با همتای ترکیه‌ای خود، تاکید کرد: «امیدهایی که اعضای دولت جدید آمریکا دارند و ادعا می‌کنند که ایران باید به توافق هسته‌ای بازگردد، نه منطقی است و نه هیچ وقت اجرا خواهد شد».