جبار کوچکی‌نژاد نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی  در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 14 بهمن ) قوه مقننه در مخالف کلیات لایحه بودجه سال 1400 ،گفت: در شرایطی بودجه سال 1400 را بررسی می‌کنیم که این قرار است در دو دولت اجرا شود بعد از رهنمود رهبری در نامه ارائه شده و موضوع مربوط به تبصره چهار انتظار می‌رفت کمیسیون تلفیق بودجه را رد می‌کرد. بودجه‌ای که مثل مریض اورژانسی بود و تلفیق آن را دوا نکرد و دردش بدتر شد. دولت اعلام می‌کند که بودجه را قبول ندارد و این بودجه گرانی به مردم تحمیل می‌کند حرف‌هایی که در ایام انتخابات شروع می‌شود و یک جنگ روانی است.

 وی ادامه داد: انتظار می‌رفت همکاران مراقبت کنند که گرانی بیشتری به مردم تحمیل نشده و تورم افزایش پیدا نکند چون مردم دیگر طاقت افزایش بیشتر تورم را ندارند، اما این بودجه تورم سنگینی به جای می‌گذارد و با این بودجه بیش از 40 درصد کسری داریم.

کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: در بودجه درآمدهای ناپایداری لحاظ شده و وابستگی به نفت 30 درصد است که مغایر با سیاست‌های کلی نظام است.

کوچکی‌نژاد عنوان کرد: این بودجه باید جلوی حقوق‌های نجومی را بگیرد اما کجای آن این موضوع آمده است یا این‌که جلوی فرار مالیاتی بیش از 100 هزار میلیارد تومانی گرفته شود، اما به جای آن بیش از 30 هزار میلیارد تومان به ارزش افزوده اضافه شده که این یعنی مستقیم از جیب مردم پرداخت می‌شود.

وی با بیان این‌که در گزارش تلفیق قانون گذاری صورت گرفته، اظهار داشت: بودجه در جهت وفاق تولید نیست اگر تلفیق می‌خواست به نفع کشور کار کند باید بودجه را رد می‌کرد درباره‌ی ارز 4200 تومانی ما هم با حذف آن موافق هستیم اما باید به روش درست انجام می‌شد نه این‌که با این شیوه تنها بحران ایجاد کنند. معتقدم مجلس انقلابی اجازه نمی‌دهد مردم آسیب بیشتری ببینند و نگران شوند. چون این موضوع کل جامعه را تاثیر قرار می‌دهد. در تلفیق واردات مواد اولیه کارخانجات بیش از 100 برابر افزایش یافته که این به معنای افزایش قیمت تمامی کالاهای تولیدی است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تلفیق اینگونه تصویب کرده که می‌خواهند پول به نیازمندان بدهند حال این‌که این پول به جای خرید کالا صرف خرید چیزهای دیگر می‌شود که به سلامت آنها آسیب می‌رساند.

کوچکی‌نژاد همچنین از کاهش بودجه عمرانی در بودجه هم انتقاد کرد.