الیاس نادران رئیس کمیسیون تلفیق در جلسه  علنی امروز (سه شنبه، ۱۴ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی کلیات گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت: پیش از شروع بحث، مزاحی با آقای نوبخت داشته باشم؛ چه کسی گفته طرح عمرانی در کشور اجرایی نشده است؟ راه آهن قزوین- رشت و آزادراه قزوین- رشت را ببینید! اعتبارات بسیاری برای این موضوعات هزینه شده در حالی که منظور رسیدگی به مناطق محروم است.

نماینده مردم تهران افزود: مخالفان مواردی مانند حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ، افزایش منابع، عدم اصلاح ساختار بودجه و همچنین اینکه دولت بودجه اصلاحی مجلس را اجرا نمی‌کند، به عنوان دلایل خود مطرح می‌کند.

وی بیان  کرد: گزارش کمیسیون تلفیق به گونه‌ای تنظیم شده که هر یک از محور‌های مخالفت نمایندگان قابلیت اعمال دارد، به طور مثال ما ارز ۴۲۰۰ تومانی را در تبصره ۱۴ حذف کرده و مابه ازای آن را قرار دادیم، اگر مجلس تصمیم بگیرد این ارز می‌تواند در ۳ ماه، ۶ ماه یا طی سال آینده ماندگار شود، هیچ ایراد و خللی به کلیات وارد نمی‌شود.

نادران با بیان اینکه ما تصمیم گرفتیم ارز را به واردکننده نداده و به عامه مردم بدهیم، تصریح کرد: این تصمیم مجلس است که ارز ۴۲۰۰ تومانی بماند یا حذف شود.

 نماینده مردم تهران در مجلس گفت: بخش عظیمی از منابع اضافه شده در کمیسیون تلفیق ناشی از شفاف سازی ارز‌ها و ریال‌های زیرفرشی است. ما افشا و علنی کردیم اگر دولت نگران است، می‌توان آن را به همان شیوه‌ای که بود برگرداند. پنهان کاری سخت نیست و افشاگری هزینه دارد که ما هزینه آن را پذیرفتیم.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس ادامه داد: دولت با صادرات ۲.۳ میلیون بشکه نفت ارز را ۱۷۵۰۰ تومان دیده، در واقع ۸ میلیارد را ۴۲۰۰ تومانی محاسبه کرده و باقیمانده را با ارز ۱۷۵۰۰ تومانی در نظر گرفته است.

نادران با بیان اینکه اگر دولت عرضه داشته باشد، ارز کشور را ارزان کند، ما ۵ هزار تومان این نرخ را کم می‌کنیم، ادامه داد: شعار ندهید، ظرف ۳ سال گذشته ۵۰ میلیارد دلار ارز به واردکننده داده شد، اما قیمت روغن مصرفی از ابتدای سال ۱۰۰ درصد افزایش یافت.

وی تصریح کرد: مردم مرغ و تخم مرغ را با ارز ۲۳ هزار تومانی می‌خرند، مابه التفاوت این قیمت‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی کجاست؟ دولت باید به جای فرافکنی پاسخگو باشد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه دولت اقرار کرد ۹۳ هزار میلیارد تومان دچار کسری بودجه است، گفت: امنیت کشور را به منابع صندوق توسعه ملی بسته اند. مسئول آشوب بنزینی چه کسی بود، قطعا دولت عرضه این را نداشته این موضوع را مهار کند و کشور را به آن روز رساند.

وی افزود: آقای نوبخت در کمیسیون ما را متهم به لیبرال بودن کرد، اما ما هوشمندی به خرج دادیم و تلاش کردیم تحت تاثیر جوسازی‌ها قرار نگیریم و براساس مصلحت بودجه را تصویب کردیم.

رئیس کمیسیون تلفیق تاکید کرد: ما در کمیسیون آمادگی داریم هر اصلاحی که مجلس صلاح بداند در لایحه بودجه اعمال کنیم، ولی از مجلس می‌خواهم بازی شعبده باز‌ها را نکند، قطعا تمایل دولت به رد مصوبه کمیسیون است چرا که کمیسیون تلفیق انضباط مالی ایجاد کرده است و ساختار بودجه را اصلاح کرده است و ۳۲ هزار میلیارد تومان پول برای تولید کشور اختصاص داده و دولت از این موضوع عصبانی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما انتظار داریم همکارانمان کمک کنند تا ما بتوانیم با تصویب بودجه اختیارات را از دولت بگیریم. برخی البته نگران مصوبه توسط دولت هستند. من عرض می‌کنم که دولت حق این را ندارد، ما ۳ روز کلیات را در کمیسیون نگه داشتیم تا رئیس جمهور مجبور شود نامه بدهد، مگر دولت جرئت دارد مصوبه مجلس را اجرا نکند. من اولین کسی خواهم بود که رئیس جمهور را استیضاح می‌کنم.

وی ادامه داد: مجلس در رأس امور است، این ما هستیم که تصمیم می‌گیریم که دولت چگونه اقدام کند، مجلس باید نشان دهد که تصمیم گیر است و با اقدام خود نشان دهد که دست شعبده بازان رو شده است و بازی دولت را نمی‌خورند، البته احتیاط لازم است و باید مراقبت کرد، ولی حتما اجازه نخواهیم داد که دست دولت برای پول پاشی باز باشد و با آن مقابله می‌کنیم. امسال در ۹۹ دولت با پول پاشی انضباط مالی کشور را به هم ریختیم و من به نمایندگان عرض می‌کنم که رد مصوبه تلفیق عروسی دولت است.