محمد تقی نقدعلی نماینده مردم خمینی شهر در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح شفافیت آرای نمایندگان در تذکری با استناد به ماده ۲۲ آیین‌نامه خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رئیس کمیسیون تلفیق بودجه روز گذشته مطالب ارزنده‌ای را در خصوص بودجه ارائه کردند، اما نمایندگان در حالی به کلیات رای ندادند که وقتی از آن‌ها سوال کردم که لایحه دولت به رای گذاشته شده بود یا گزارش کمیسیون تلفیق، در این خصوص اختلاف نظر داشتتند و نمی‌دانستند که به چه رای داده‌اند و چرا آن را رد کرده‌اند؟ امروز نیز این مطلب در مجلس شورای اسلامی جاری است.

وی افزود: جایگاه مجلس شورای اسلامی از این صحبت‌ها به دور است شما که دیروز لایحه را به دولت بازگرداندید براساس کدام بند از آیین‌نامه این کار را انجام دادید؟ آیین‌نامه مجلس در این خصوص مسکوت است. امروز نیز هیئت رئیسه همین روند را طی می‌کند.

نقدعلی خطاب به قالیباف تاکید کرد: آقای قالیباف، این روز‌ها مطالبی به گوش نمایندگان می‌رسد که دور از جایگاه مجلس شورای اسلامی است، شنیده می‌شود که قرار است شما به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری حضور یابید و برخی از اقداماتی که انجام می‌دهید به ویژه بحث شفافیت هم یک ابزاری برای انتخابات ریاست جمهوری است که از شأن مجلس به دور است.

قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نماینده خمینی شهر گفت: بنده چند نکته را در خصوص صحبت‌های شما و آقای نادران لازم به ذکر می‌دانم، دیروز قبل از آغاز رای گیری در خصوص کلیات لایحه بودجه که صدای ضبط شده آن موجود است و می‌توان آن را دوباره پخش کرد بنده تاکید کردم که کلیات لایحه بودجه به رای گذاشته می‌شود و اگر رای بیاورد وارد جزییات می‌شویم و براساس گزارش کمیسیون تلفیق جزییات را بررسی می‌کنیم؛ اگر کلیات رای نیاورد لایحه رد می‌شود. کاملا این موضوع روشن و شفاف است و شما در حق مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ظلم می‌کنید.

رئیس مجلس در ادامه تاکید کرد: بحث دیگری که آقای نادران نیز به آن اشاره کردند این بود که دیروز ایشان و حدود ۱۰ تن دیگر از نمایندگان که برخی از آنان از اعضای هیئت رئیسه بودند تقاضا داشتند تا رای گیری به صورت ورقه‌ای انجام شود.

وی ادامه داد:  با آقای امیرآبادی صحبت کردم که دوستان را قانع کنند که در نهایت از ۱۰ نفر نیز کاسته شد. اگر ۱۰ امضاء هم باقی می‌ماند ما این کار را انجام نمی‌دادیم چرا که ما برای انتخاب اعضای شورا‌های استانی که براساس آیین‌نامه باید رای گیری آن‌ها ورقه‌ای باشد به خاطر کرونا رای گیری را الکترونیکی را برگزار کردیم و نمی‌توانیم در جایی که هیچ لزومی وجود ندارد دستورالعمل ها را زیرپا بگذاریم.

قالیباف تصریح کرد: نمایندگان نباید نظرات شخصی خود را به کل مجلس شورای اسلامی نسبت دهند و حقوق سایر نمایندگان را زیرپا بگذارند.