مقام‌های آمریکایی امروز چهارشنبه (۱۴ بهمن‌ماه) گفته‌اند « آنتونی بلینکن »، وزیر امور خارجه آمریکا از « رابرت مالی »، نماینده ویژه دولت این کشور در امور ایران خواسته تیمی متشکل از دیپلمات‌ها و کارشناسانی که دیدگاه‌های متنوعی در خصوص سیاست آتی آمریکا در قبال ایران دارند تشکیل دهد.

پایگاه خبری «آکسیوس» به نقل از مقام‌های آمریکایی می‌نویسد بلینکن از راب مالی خواسته تیمی متشکل از دیپلمات‌ها و کارشناسانی که دیدگاه‌های متنوعی در خصوص مسیر پیش رو با ایران دارند تشکیل دهد. 

پایگاه آکسیوس نوشته این خبر از آن جهت بااهمیت است که نشان می‌دهد دولت «جو بایدن» در تلاش است برای تدوین سیاست‌هایش در خصوص ایران از پدیده «گروه‌اندیشی» اجتناب کند. 

«گروه‌اندیشی» یکی از  پدیده‌‌های مورد پژوهش در حوزه علوم اجتماعی است که می‌گوید یک گروه متشکل از افراد همسو و ‌هم‌نظر بیشتر از گروه ناهمگن و متشکل از نظرات متفاوت، احتمال دارد تصمیم‌های نادرست و افراطی بگیرد.

آکسیوس به نقل از منبعی در دولت بایدن نوشته بلینکن از راب مالی خواسته حتی کسانی که نظرات «افراطی‌تری» درباره ایران دارند به این تیم مذاکره‌ای آورده شوند. 

به نوشته این رسانه، راب مالی در حال تشکیل تیم جدید خود است و پس از شکل‌گیری این تیم راهبرد خود برای تعامل مجدد با ایران را تدوین خواهد کرد. او در همین راستا با همتایان خود در اروپا و همچنین مقام‌های اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس در تماس است.

«ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «وزیر خارجه با بهره‌گیری از نظرات کارشناسانی با دیدگاه‌های متنوع در حال ایجاد تیمی متعهد است.»

وی اضافه کرد: «فردی که این تیم را رهبری می‌کند، راب مالی نماینده ویژه ما در ایران است که کارنامه موفقی در زمینه مذاکره برای وضع محدودیت‌ علیه برنامه هسته‌ای ایران دارد. وزیر خارجه اطمینان دارد او و تیمش قادر خواهند بود یک بار دیگر این کار را انجام دهند.»

مقام‌های دولت جو بایدن در روزهای گذشته اعلام کرده‌اند که  قصد دارند آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگردانند. آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد.

با وجود این، دولت بایدن هنوز ساز و کار خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای را اعلام نکرده‌اند. اعضای تیم بایدن در اظهاراتی مبهم می‌گویند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای «قوی‌تر و طولانی‌تر کردن» توافق هسته‌ای استفاده کنند.

با آنکه دولت آمریکا طرفی بوده که توافق هسته‌ای را نقض کرده و از آن خارج شده است مقام‌های دولت بایدن به تلویح می‌گویند بازگشت آنها به تحریم‌ها منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران کاهش تعهداتش در برجام را به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به اینکه آمریکا برجام را نقض کرده و اقدامات تهران در واکنش به نقض عهد واشنگتن بوده هر گونه گام از سوی ایران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت.

«محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای روز دوشنبه با سی‌‌ان‌ان پیشنهاد کرد اتحادیه اروپا می‌تواند گام‌های ایران و آمریکا برای بازگشت به برجام را همزمان و هماهنگ کند.

ند پرایس در گفت‌وگو با آکسیوس گفته دولت بایدن چنانچه نخست ایران به توافق پایبند شود آمریکا را به آن بازخواهد گرداند. او گفت بایدن قصد دارد از این توافق به عنوان مبنایی برای رسیدن به توافقی طولانی‌تر و قوی‌تر با ایران استفاده کند.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «اما ما با این نقطه فاصله زیادی داریم زیرا ایران در چندین حوزه از پایبندی خارج شده و گام‌های زیادی در این فرایند وجود دارند که لازم است آنها را ارزیابی کنیم. ما درباره این مسئله هماهنگی نزدیکی با متحدان و شریکانمان و همچنین با کنگره خواهیم داشت.»