«لورا روزن» که از واشنگتن به صورت خاص سیاست خارجی آمریکا را پوشش می‌دهد، به نقل از منابع مطلع گزارش داد، دولت بایدن قبل از اینکه بخواهد درباره بازگشت احتمالی به برجام وارد مذاکره شود و سپس با شرکای خود کار کند تا درباره یک توافق گسترده و طولانی مذاکره کنند، در حال بررسی گزینه «توقف» به عنوان اولین گام است. 

این روزنامه نگار به نقل از یک مقام سابق آمریکا در دولت باراک اوباما که خواسته هویتش افشا نشود، آورده است: «آنها هنوز به گزینه‌ها فکر می‌کنند و اینکه چگونه سریع‌تر می‌توانند همه چیز را انجام دهند.»

 این مقام افزوده است: من فکر می‌کنم نیت دولت بایدن بازگشت به برجام است. این دولت «انعطاف پذیر» است و در رابطه با توافق هسته‌ای ایران هنوز به یک رویکرد خاص، متعهد و ملزم نشده است.

بنابر نوشته لوزان، منطق پیشنهاد «توقف در مقابل توقف» این است که زمان را فراهم می‌آورد تا آنها بتوانند گفت‌وگوها را درباره یک جدول زمانی برای انجام تعهدات دو طرف آغاز کنند.

همچنین یک فرد آشنا به دولت بایدن گفته، هدف این دولت هنوز بازگشت کامل به برجام است و تا زمانی که محدودیت‌های موجود در توافق فعلی به طور کامل احیا نشود، آنها نمی‌خواهند مذاکرات برجام 2 را شروع کنند.

بر اساس این گزارش، مقامات دولت بایدن به دلیل دشواری‌های حاضر، احتمالا به نوعی توقف فکر می‌کنند که می‌تواند رفع محدود تحریم‌ها را در پی داشته باشد، اگر ایران جنبه‌های «مشکل ساز» برنامه‌های هسته‌ای خود را متوقف کند. بنابرین در زمان و فضایی که بر اثر این گام اول ایجاد می‌شود، آنها می‌توانند درباره گام‌های هماهنگ برای بازگشت به برجام گفت‌وگو کنند.