به گزارش افکارنیوز به نقل از تابناک، آيتالله هاشمي رفسنجاني در ابتدا ميلاد فرخنده دختر گرامي رسول اكرم (ص)، حضرت فاطمه زهرا (س) را تبريك گفت و با اظهار اميدواري نسبت به اين كه پيرو واقعي و لايقي براي ائمه مظلوم مكتب تشيّع باشيم، گفت: حقيقتاً كشور ايران و امت اسلام هر چه از بركات و توفيق و تعالي دارند از حضور و محاسن و مناقب اهل بيت نوراني رسول گرامي اسلام در ميان آنان است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رشد فعالیت اجتماعی، علمی و مدیریتی بانوان کشور را چشمگیر خواند و با اشاره به دیدگاه باز اسلام اصیل در مورد حضور زن در جامعه گفت: از همان ابتدای تا سیس حکومت اسلامی توسط پیامبر گرامی اسلام، با وجود دیدگاه بسته حاکم بر جامعه جاهلی آن روز عربستان فعالیت زنان آغاز شد که نمونه روشن آن حضرت زهرا(س) و فعالیت‌های اجتماعی ایشان در کنار حضرت علی(ع) بود.

او تاریخ اسلام به‌خصوص تشیع را سرشار از زنان و بانوان خوش فکر و جسور در عرصه جامعه خواند و حضور حضرت زینب(س) در کاروان اسرا و دادخواهی و افشاگری‌های ایشان را نمونه دیگری از نقش بی‌بدیل زنان در حفظ و توسعه مکتب اهل بیت(ع) خواند و گفت: این سلسله ادامه داشته تا در انقلاب اسلامی ایران و پس از آن حضور زنان مسلمان در سرنوشت جامعه غیرقابل انکار شده است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بستر فعالیت بانوان در عرصه اجتماعی و سیاسی نسبت به آقایان را خطیرتر عنوان و تصریح کرد: بانوان ایران اسلامی نشان داده‌اندکه به مدد تحصیلات عالیه و رشد روز افزون آگاهی‌ها و وسایل ارتباط جمعی، در پیگیری حقوق خود جدی بوده و همین امر امید به تغییر وضع جامعه و تحقق خواست مردم و به‌خصوص بانوان را امیدوارانه‌تر کرده است.

وی در ادامه در پاسخ به پرسش‌های حاضران، پیرامون نحوه حضور اقشار و گروه‌های مختلف در صحنه اجتماع و حضور فعال‌تر و بانشاط‌تر در محیط سیاسی کشور، گسترش فضای آزاد برای فعالیت همه اقشار و گروه‌های وفادار به کشور و قانون اساسی را لازمه ایجاد انگیزه در میان جوانان، زنان و دانشجویان کشور خواند و گفت: نکته مهم در این میان این است که دلسوزان و وفاداران به نظام و قانون اساسی در جامعه زیاد هستند و امیدواریم که فضا به گونه‌ای باشد که این تشکّل‌ها بتوانند نقش مؤثری در پیشرفت و تعالی کشور خود ایفا کنند.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به رشد و گسترش آگاهی‌های جامعه، نادیده گرفتن خواست‌های به حق و قانونی مردم را ناممکن دانست و تصریح کرد: برگزاری انتخابات متوالی با حضور همه قشرهای خانواده انقلاب می‌تواند به افزایش اعتماد مردم و گروه‌ها کمک و زمینه مشارکت گسترده‌تر اجتماعی را فراهم کند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از تمامی مؤثرین و دلسوزان کشور خواست به طرق مختلف قانونی و البته بدون نزاع و درگیری، بستر اصلاح معضلات و مشکلات را فراهم کنند و افزود: این که جوانان و دانشجویانی که امکان خروج از کشور برای ادامه تحصیل را دارند اما می‌مانند و به تحصیل و فعالیت اجتماعی می‌پردازند، قابل تحسین و شایان توجه از سوی مسوولان امر است.

هاشمی رفسنجانی، قانون اساسی کشور را دارای ظرفیت قابل قبولی برای فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و اجرای برنامه‌های قانونی خواند و با تأکید بر لزوم اجرای کامل و بدون گزینش تمام اصول آن گفت: باید به افکار مردم، به خصوص جوانان، تحصیلکرده‌ها و بانوان کشور میدان داد تا نشاط اجتماعی و دلبستگی آنان به نظام افزایش یابد.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون اوضاع معیشتی مردم به خصوص اقشار ضعیف، ارائه آمارهای بی‌اساس را موجب سلب اعتماد آنان نسبت به مسوولان کشور خواند و افزود: بهبود وضع معیشت مردم تنها با توجه واقعی به تولید و اشتغال حاصل خواهد شد.

رییس مجمع تشخیص مصحلت نظام در پاسخ به پرسشی پیرامون برنامه‌های آینده این نهاد، دو وظیفه اساسی مجمع را تدوین سیاست‌های کلی نظام و بن‌بست‌شکنی قانونی میان مجلس و شورای نگهبان خواند و تصریح کرد: تاکنون سیاست‌های کلی بخش‌های مختلف توسط مجمع تدوین و خدمت رهبری معظم انقلاب ارسال شده که بیش از ۷۰ درصد آن تاکنون ابلاغ و بقیه نیز در فرصت مناسب ان‌شاءالله ابلاغ خواهد شد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، نظارت بر حُسن اجرای مصوبات مجمع را وظیفه ابلاغی مقام معظم رهبری به این نهاد خواند و گفت: البته مجمع تشخیص مصلحت نظام ابزاری برای اجرایی کردن این نظارت تاکنون در اختیار نداشته است. ولی همکاری با مجلس و شورای نگهبان در این خصوص خوب است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی پیرامون لزوم حضور فعال‌تر مراجع عظام و علما و روحانیون برای بیان مشکلات و معضلات کشور، دلسوزی و دغدغه مراجع عظام تقلید و روحانیون را نسبت به سرنوشت کشور و مردم غیرقابل تردید خواند و افزود: به نظر می‌رسد که علما و روحانیون تا حد ممکن مسائل را به مسوولان گوشزد می‌کنند، البته مانند همه دلسوزان کشور بنا ندارند با درگیری و جنجال و ایجاد اختلافات جدید پیگیر مسائل باشند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این سوال که فعالیت و تشکّل‌یابی گروه‌های مختلف سیاسی چگونه ممکن خواهد بود، صبر و امیدواری را لازمه حضور و فعالیت سیاسی، اجتماعی خواند و تصریح کرد: جوانان، دانشجویان و تشکّل‌ها امیدوارنه به آینده چشم داشته باشند و با اعتماد به عقل جمعی از تلاش و کوشش دست برندارند تا ان‌شاءالله زمینه فعالیت بیش‌تر و مناسب‌تر فراهم شود.

وی، انحصارطلبی را معضل اساسی فعالیت سیاسی در کشور خواند و با اشاره به لزوم در پیش گرفتن اعتدال در همه زمینه‌ها، گفت: همه مردم از سطوح پایین تا بالا حق مشارکت داشته و باید بتوانند در سرنوشت خود مؤثر و تعیین‌کننده باشند.

در ابتداي ديدار بانوان فعال در عرصه سياسي و اجتماعي كشور با آيت الله هاشمي رفسنجاني، برخي از حاضران ديدگاههاي خود را مورد مسائل موجود در كشور و نيز محدوديتهاي ايجاد شده در عرصه مشاركت سياسي و اجتماعي، به خصوص براي بانوان را فهرستوار بيان كردند.